דירוג רופאים
טבלה 2.1 דרגות הרופאים, חלוקה לדרג ניהולי ולא ניהולי 

בבתי החולים הציבוריים מועסקים כ-15,000 מתוכם כ-3,500 מועסקים בקהילה (שירותי בריאות כללית) (14).

ניתן לפלח את אוכלוסיית הרופאים לשתי קבוצות עיקריות כדלקמן:
(1) רופאי הדרג המקצועי (דרגות 1 עד 7+); ו-(2) רופאי הדרג הניהולי (דרגות 7 עד 12+). (15).

הרופאים הנמצאים בדרג שאינו ניהולי:

הרופאים הסטאז'רים: רופאים שסיימו את לימודי הרפואה, וקבלו רשיון זמני לעסוק ברפואה למשך שנה. דרגתם היא דרגה 1;

רופאים שאינם מומחים ואינם מתמחים, הם רופאים העובדים גם בקהילה וגם בבית החולים. בבית החולים התקדמותם מוגבלת לדרגה 3+. על פי רוב מדובר ברופאים שהגיעו מארצות אחרות ובשל מכלול סיבות לא עברו תהליך התמחות בארץ ולא קבלו תואר מומחה. תרשים 2.8 התפלגות הרופאים בדרגות, אחוז הרופאים בבתי החולים בכל דרגה ביחס לכלל הרופאים בבתי החולים 

רופאים המתמחים: רופאים בעלי רשיון ישראלי קבוע לעסוק ברפואה המתמחים באחד מתחומי הרפואה. רופאים אלה מדורגים בדרגות  2-3+. (תקופת ההתמחות אורכת, בממוצע כ-5 שנים). רוב המתמחים עושים את התמחותם בבית החולים ורק מומחים ברפואת המשפחה עושים את רוב זמנם בקהילה. יש כוונה להרחיב את ההתמחות בקהילה ולבסס את ההתמחות ברפואת המשפחה.

רופאים מומחים: רופאים בדרגות 4-7+. מרבית הרופאים בבית החולים נמצאים בדרגות אלו ובמידה שאינם מקבלים תפקיד ניהולי דרגה  6+ היא הדרגה המקסימלית בעבורם.

רופאים מומחים בכירים: רופאים מומחים בעלי התמחות נוספת. רופאים אלו נמצאים בדרגות 6-7+.

רופאים בכירים בקהילה: רופאים אלו יכולים להתקדם עד דרגה 7 מבלי קשר לקבלת תואר רופא מומחה. כיום קופות החולים אינן מקבלות רופאים שאינם מומחים ואינם מתמחים.

רופאים בדרג הניהולי:

מנהלי יחידות: רופאים הנמצאים בדרגה 7-8+. רופאים אלו הם בדרך כלל בעלי מומחיות ייחודית ומנהלים יחידה שיכולה להיות מורכבת מרופא אחד או שניים ללא מיטות אשפוז, אך יכולה גם להיות יחידה עם מיטות אשפוז ומספר גדול יותר של רופאים.

מנהלי מחלקות: רופאים הנמצאים בדרגה 8-9+ (מנהלי מחלקות ותיקים יכולים להגיע לדרגה 10+). מנהל מחלקה הוא בראש ובראשונה הסמכות המקצועית העליונה במחלקתו ובנוסף לכך יש לו תפקידי ניהול רבים ואחריות כוללת על הנעשה במחלקתו ועל ציבור המטופלים.

מנהלי מרפאות: רופאים העובדים בקהילה נמצאים בדרגה 7-8+ ומנהלים מרפאה של לפחות 3 רופאים ומעלה. רופאים אלו אחראים גם על הצוות הפרא-רפואי ועוסקים, בנוסף לעבודתם הרפואית, בעבודה ניהולית.

מנהלי חטיבות וסגני מנהלי בתי"ח: רופאים הנמצאים בדרגה 9-11.

מנהלי בתי חולים: רופאים הנמצאים בדרגה 10-11+.

מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל קופת חולים כללית: רופאים הנמצאים בדרגה 12-12+. 

מתרשים 2.8 ניתן לראות כי: (14) נתוני ההסתדרות הרפואית
(15) רופאי הדרג הניהולי משתייכים לקבוצות העיקריות הבאות: (1) מנהל יחידה; (2) מנהל מחלקה; (3) סגן מנהל בית חולים; (4) מנהל בית חולים; ו-(5) תפקידי ניהול ברפואה הקהילה, (6) תפקידים ניהוליים ככל מערכתיים כגון  משרד הבריאות, מנכ"ל הדסה, מנכ"ל שירותי בריאות כללית.

  • כ-50% מכלל הרופאים משתייכים לדרגות 5 –2 , כלומר בדרגות מתמחה, לא מומחה לא מתמחה (דרגה 3.5) ומומחה עם ניסיון עד חמש שנים
  • פחות מ-1% מכלל הרופאים שייכים לדרג הניהולי הבכיר (דרגות 10 ומעלה - סגני מנהלי בתי חולים, מנהלי בתי חולים ותפקידים ניהוליים כלל מערכתיים)

תרשים 2.9 אחוז הדרג הלא ניהולי והניהולי במערכת הבריאות 

כ-73% מכלל הרופאים שייכים לדרג המקצועי (דרגות 1 עד 7+) לעומת הדרג הניהולי המהווה רק כ-27% מכלל הרופאים בבתי החולים (דרגות 7 עד 12).

 
הבהרה משפטית: כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי או משפטי. אין הר"י אחראית לתוכן המתפרסם באתר זה ולכל נזק שעלול להיגרם.
כל הזכויות על המידע באתר שייכות להסתדרות הרפואית בישראל. מדיניות פרטיות
ז'בוטינסקי 35 רמת גן, בניין התאומים 2 ק-11, ת.ד. 3566, מיקוד 5213604. טלפון: 03-6100444 פקס: 03-5753303