ברית מילה

באפריל 1996, בכינוס המועצה של ההסתדרות הרפואית העולמית, הוגשה על ידי ההסתדרות הרפואית הבריטית הצעה להצהרה של ההסתדרות הרפואית העולמית בנושא ברית מילה לבנים. הבקשה היתה לקבוע, שאין מקום לבצע ברית מילה בבנים מטעמים רפואיים; בשל הפגיעה בגוף האדם, אי מתן הסכמה לכך וכיוצא בזה.

 

ביצוע ברית מילה מטעמים רפואיים נפוץ מאוד ובעיקר בקרב אנשים ממדינות אנגלוסקסיות ובעיקר צפון אמריקה, קנדה ובאנגליה. על פי מחקרים רפואיים, ברית המילה מקטין את הזיהומים השונים בדרכי השתן והפין, ומפחית את הסיכון ללקות בסרטן הערמונית והאשכים. על פי מחקרים שכיחות לסרטן צוואר הרחם בקרב נשים שהן בנות זוג לגברים נימולים נמוכה יותר. ובכל זאת קיים סיכון, כי ייתכנו סיבוכים כתוצאה מביצוע תהליך בצורה לא תקינה. חשש זה מצטמטם והולך עם התפתחות הידע והאפשרות לביצוע טוב יותר של ברית המילה בצורה סטרילית.

 

הר"י חששה שקבלת ההצעה (למרות שהיא לא נגעה לביצוע ברית מילה מטעמים דתיים) עלולה להוביל בעתיד להצהרה בנושא ברית המילה מטעמים דתיים. עיקר החשש התבסס על כך שמתנגדי ביצוע המילה תיארו את התהליך כהליך הפוגם בגוף האדם עד כדי כינויו הליך "ברברי". נציין, כי בעולם קיים מספר קטן של ראגונים קיצוניים היוצאים בחריפות נגד המילה וטוענים כי הפגם בגוף גורם לתוצאות של אובדן הנאה, טראומה לנימול וכיוצא בזה.

 

הר"י נטלה על עצמה לבחון את הנושא. לצורך כך, פנינו להסתדרויות הרפואיות בעולם, חלקן ענו, בעיקר ארה"ב וקנדה. כמו כן ערכנו חיפוש במחקר ומצאנו שהתוצאות אינן מוחלטות. יש חומר רב המורה על התועלת הרבה המופקת מ"המילה" כפי שצוין כמו גם בנושא הביצוע הלא תקין של המילה. ככל שהתנאים לביצוע המילה טובים יותר, יורדת רמת הסיכון. הר"י הציעה כי ההצעה תיגנז ולא תצא שום הצהרה מההסתדרות העולמית וכו', שהרי מדובר בפעולה שיש להשאירה לשיקול הנוגעים בדבר, (לגבי הסכמת הקטין הר"י טענה, כי זו אינה שונה מכל הסכמה לטיפול בקטינים (כגון: חירור אוזניים).

 

דעה זו התקבלה.

 
הבהרה משפטית: כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי או משפטי. אין הר"י אחראית לתוכן המתפרסם באתר זה ולכל נזק שעלול להיגרם.
כל הזכויות על המידע באתר שייכות להסתדרות הרפואית בישראל. מדיניות פרטיות
ז'בוטינסקי 35 רמת גן, בניין התאומים 2 ק-11, ת.ד. 3566, מיקוד 5213604. טלפון: 03-6100444 פקס: 03-5753303