• כרטיס רופא והטבות
  • אתרי הר"י
  • צרו קשר
  • פעולות מהירות
  • עברית (HE)
  • למען הרופאות והרופאים ולטובת הרפואה

    מה תרצו למצוא?

    פרס ישראל לגבורה אזרחית


    15/05/2024

    ברכות חמות וכפולות לד"ר חן קוגל, מנהל המכון לרפואה משפטית על זכייתו בפרס ישראל בקטגוריית "גבורה אזרחית".

    ד"ר חן קוגל, מנהל המכון הלאומי לרפואה משפטית כבר כמעט 11 שנים. הפרס ניתן לו בשל פעילותו לאורך השנים ופעילות המכון שעמד בחזית המאמץ לזיהוי נרצחים וחללי מלחמה מאז 7.10, מלחמת חרבות ברזל.

    את הקריירה שלו התחיל ד״ר קוגל בלימודים באוניברסיטת בן גוריון. רפואה משפטית היה המקצוע שהכי עניין אותו כיוון שיש בתוכו המון אתגרים, גיוון ונושאים שונים שנוגעים בהם. אחרי שסיים את ההתמחות במכון לרפואה משפטית, טס להשתלמות בחו"ל וחזר ארצה לאחר שנתיים וחצי, אז התחיל לעבוד כמומחה במכון לרפואה משפטית. לאחר תקופה במכון החליט לפרוש ולפתוח חברה למתן חוות דעת פרטיות. לאחר 8 שנים ביקשו שיחזור לנהל את המכון.

    את הידיעה על הזכייה בפרס ישראל, גילה ד״ר קוגל בהפתעה על ידי הדלפה בתקשורת. יום אחד הוא קיבל שיחה מעיתונאי ששמע. למחרת, הוא קיבל שיחה משר החינוך שאישר זאת. זו גאווה גדולה, הן בגלל ההכרה של המדינה בד״ר קוגל, והן מבחינת ההכרה בעשייה של המכון.

    "מקצוע הרפואה המשפטית בדרך כלל נדחק הצידה, אף על פי שעוסקים במקרים חורצי גורלות במידה מסוימת, ולכן לקבל הכרה בסדר גודל כזה זה משמעתי ומרגש מאוד. הפרס הוא גם על כך שהכנסנו במכון טכנולוגיות חדשות שמורידות את רמת הפולשנות של הבדיקות, על מדיניות של פתיחות ושקיפות, והעלאה ברמת האמון הציבורי במכון."

    העשייה של המכון לרפואה משפטית ב- 7.10 הייתה יוצאת דופן. מעולם לא קרה בעולם, שזיהו 99.9% מהנפטרים באירוע רב נפגעים, וכל זאת  בזמן כל כך קצר.

    "עבדנו לילות כימים, במקרים מאוד קשים ואי ודאות גדולה. האירוע היה מורכב מאוד כי לא ידענו מי נרצח, נעדר, חטוף חי או גופה שנחטפה, ולכן מבחינת המכון קרה כאן משהו שאני רואה אותו כנס". כל זה כמובן, לצד המשטרה, הצבא, רופאים מתנדבים מחו"ל, מומחי DNA ועוד הרבה גורמים שהגיעו לעזור ולהתנדב.

    "רפואה משפטית זה מקצוע מאוד רחב ומרתק יש בו רפואה, משפטים, בלשות, פיזיקה ועוד. באמצעות המתים אנחנו בעצם מטפלים באנשים חיים, במשפחות הנפטרים, בנאשם שמחפש צדק, בחברה שמתעניינת בפרטים ובכך פותרים תעלומות. העבודה מעניינת, מגוונת ובשיתוף פעולה עם גורמים רבים."

    לכבוד יום העצמאות ה- 76 של מדינת ישראל, ד״ר קוגל מבקש לאחל דבר אחד - שנהיה מאוחדים.

    "זו אינה קלישאה, אלה הוכחה לכוחה של אחדות. בתוך החושך שפקד אותנו ראינו גם דברים יפים, ראינו את ההתנדבות העצומה שהייתה פה מהארץ ומהעולם. האחדות הזו נתנה לנו כוח גדול להצלחת המשימה."
    בחזרה לכל עדכונים ופרסומים