• כרטיס רופא והטבות
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • למען הרופאות והרופאים ולטובת הרפואה

  מה תרצו למצוא?

  יחסי הגומלין בין הרופאים ובין ציבור המטופלים בישראל


   

  ב-18.2.2014 השיקה הר"י בכנסת את מסמך ההצהרה של "יחסי הגומלין בין הרופאים לבין ציבור המטופלים בישראל" בעריכת פרופ' אבינעם רכס, יו"ר הלשכה לאתיקה.
   

  המסמך הנו פרי עבודה מאומצת של ועדת היגוי מטעם הלשכה לאתיקה של הר"י, שערכה דיונים בין רופאים ושמעה נציגים של אגודות חולים. המסמך כולל חלק העוסק בחובות הרופא למטופל ובפעם הראשונה חלק נוסף העוסק בציפיות הרופא מהמטופל. נקודת המוצא של המסמך היא שותפות הרופא והמטופל בטיפול הרפואי והשתתת יחסי הגומלין על ערכים משותפים של כבוד, יושרה ואחריות. כמי שמקדישים את חייהם המקצועיים לטיפול בחולים, מרגישים הרופאים כי מעבר לחובות שהם נוטלים על עצמם אל מול המטופלים, הנם רשאים לצפות להתנהגות ראויה של המטופלים כלפיהם.

  לפיכך אפשר למצוא בכללי השותפות בין הרופא למטופל התייחסות לתפקיד המקצועי ולאחריות החברתית של הרופא, לשמירה על זכויות אדם, לאופן מסירת המידע למטופל ולבחירת הטיפול הרפואי בצד מסרים הקשורים לאחריות החברתית של המטופל, להתנהלות מכובדת וישרה אל מול הרופא, לאופן העברת המידע לרופא ולמימוש התכנית הטיפולית המוסכמת. כמו כן קיימת במסמך התייחסות ראשונית להתאמת החובות והזכויות לעידן הטכנולוגי המאפשר התקשרות דיגיטלית בין הרופא למטופל. פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, ופרופ' יצחק זמיר, שופט (בדימוס) בית המשפט העליון, נתנו את ברכתם ליוזמה והצטרפו להכרה בכך שבמסמך טמונה תרומה משמעותית לחיזוק שיתוף הפעולה בין רופאים למטופלים שהנו חיוני להשגת טיפול רפואי מוצלח.