• כרטיס רופא והטבות
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • למען הרופאות והרופאים ולטובת הרפואה

  מה תרצו למצוא?

  10.7.2011: איגרת שהופצה לציבור הרופאים מאת יו"ר הר"י


  רופא/ה עמיתי,

   

  חלפו 113 יום מאז שהר"י הכריזה על סכסוך עבודה קיבוצי ועל כוונתה לפתוח בצעדים ארגוניים.

   

  מאות שעות הושקעו בדיונים סביב שולחן המשא ומתן עם המעסיקים. ההתקדמות אינה מספקת. בשלב זה, יש בין הצדדים הסכמה בנוגע לבעיות ומצוקות המערכת, בחלק מן הנושאים יש הסכמה על מתווה פתרון הבעיות, ואולם אין הסכמה בנוגע למשאבים הדרושים לשם כך.

   

  כידוע לכם, עומד לזכותנו הישג מרשים עם קבלת פסק דינו של נשיא בית הדין האזורי לעבודה כבוד השופט מיכאל שפיצר, נזכיר שכבוד השופט החליט שלא להוציא לרופאים צווי מניעה כנגד העיצומים בהם נקטנו עד כה, זאת נוכח מידתיותם וסבירותם, ולא לכפות עלינו הליך של בוררות (כפי שביקשה המדינה). הוא אף קבע כי נושא התקינה אותו אנו מעלים על נס במו"מ מהווה נושא לגיטימי במסגרת מו"מ הרופאים, נוכח השפעתו הישירה על תנאי עבודת הרופאים.

   

  כפי שהצהרנו בעבר, אין בכוונתנו להסתפק בהסכם שכר בלבד, ללא פתרונות לבעיות אמיתיות של מערכת הבריאות הציבורית. בין היתר, דרישתנו היא לתוספת תקנים המעוגנת בהסכם קיבוצי.

   

  המעסיקים טרם נטשו את הרעיון שהמערכת המשפטית תתערב ותכריע בנושא סכסוך העבודה. למרות בקשותיהם מבית הדין הארצי לעבודה, במסגרת הערעור שהגישו, להוצאת צווי מניעה ולקיום בוררות חובה, החליטה נשיאת בית הדין הארצי, כבוד השופטת נילי ארד, לקיים דיונים בין הצדדים בלשכתה במטרה לבחון אפשרות לגשר על חלק מן הפערים, ולא להיעתר נכון לעכשיו לבקשות המעסיקים להוצאת צווי מניעה כנגד העיצומים ולבוררות חובה.

   

  החל מה-1 ביולי הכרזנו על מתכונת עבודה על-פי התקנים הנמצאים ברשותנו ועל-פי ההסכמים המחייבים מתמחים לבצע 6 תורנויות בחודש, ואשר לא מחייבים מומחים בביצוע תורנויות. כתוצאה מכך, התברר שמערכת הבריאות הציבורית לא מסוגלת לתפקד וכבר כעבור שבוע עמדנו לקראת סגירת המחלקות וחלק מבתי החולים. הוכחנו מעבר לכל ספק שיש צורך בהסכמים חדשים להקלה על עבודת הרופא ולהצלת מערכת הבריאות. בחסות בית הדין הוחלט להפסיק בשלב הזה את העבודה על-פי הספר, ולחזור לעת עתה למתכונת שביתות ועיצומים כפי שנהגנו עד החודש האחרון. כפי שהיה צפוי, הדרך הינה ארוכה, דורשת אורך רוח ונחישות.

   

  אני חוזר ופונה לכל רופא ורופאה המוכנים לקחת חלק פעיל בצעדים ארגוניים מיוחדים, להודיע על כך למטה המאבק הפועל בהר"י.

   

  לא נסיים את המאבק טרם גיבוש הסכם שיביא שינוי משמעותי במערכת הבריאות, לרבות בתנאי עבודתם של הרופאים, ושכרם.

   

  בברכה,

  ד"ר ליאוניד אידלמן
  יו"ר הר"י