• כרטיס רופא והטבות
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • למען הרופאות והרופאים ולטובת הרפואה

  מה תרצו למצוא?

  שימוש בטכנולוגיות חדשות מסוג הבינה המלאכותית במערכת הבריאות - 2024


  מאי 2024

  כדוגמת בדיקת סקר לאיתור דלקת כבד נגיפית מסוג
  C
   

  רקע:

  רק לאחרונה פרצה לחיינו מהפכת הבינה המלאכותית AI (Artificial Intelligence) וה-CHAT GPT וכבר מערכות הבריאות בארץ ובעולם החלו מיישמות השימוש באלגוריתמים חכמים ומבוססי למידת מכונה לצרכים שונים ומגוונים.

  אין ספק שהשימוש במערכות כאלה יכול לסייע לעבודת הרופא, להפחית בירוקרטיה, להפחית אי-שוויון, לאתר חולים בסיכון ואף להציל חיים. אולם, יש לעמוד על המשמר, שכן, יישום לא נכון של טכנולוגיות חדישות עלול לפגוע בעקרונות האתיים של עולם הרפואה.

  בשנים האחרונות, עם הופעתן של תרופות היכולות לרפא חולים הסובלים מדלקת כבד נגיפית מסוג C, הושקה בישראל תוכנית לאומית לאיתור נשאי דלקת כבד נגיפית זו. אחת מקופות החולים בישראל השיקה כלי מבוסס אלגוריתם חכם אשר מזהה אנשים בקבוצת סיכון, ומעדכן הפניה אוטומטית במערכות הקופה, כך שבפעם הבאה שתילקח למטופל בדיקת דם, תילקח גם בדיקת דם לאיתור דלקת כבד נגיפית מסוג C. הפניה זו מתעדכנת במערכת מבלי לידע את המטופל וללא יכולת של הרופא המטפל לאשר או לבטל את הבדיקה.

  בלשכה לאתיקה התקיים דיון בשאלה, האם העובדה כי בדיקה זו יכולה להציל חיים גוברת על עקרונות האוטונומיה של המטופל ועל העובדה כי הבדיקה נשלחת בלי שיקול דעת של הרופא המטפל.  לאור דיון זה נכתב נייר העמדה שלהלן: 
   

  1. שימוש בטכנולוגיות חדשות בכלל, ובינה מלאכותית (AI) בפרט, יכול לסייע לעבודת הרופא, להפחית בירוקרטיה, להפחית אי שוויון, לאתר אוכלוסיות בסיכון ואף להציל חיים. לכן, יש לעודד שימוש בטכנולוגיות חדשות, בכפוף להוכחה מדעית ליעילותן ובטיחותן.
  2. יש לעמוד על המשמר ולוודא שהטכנולוגיות האלה לא פוגעות בעקרונות האתיקה הרפואית.
  3. מערכות בינה מלאכותית ולמידת מכונה במערכת הבריאות יהוו מערכות תומכות החלטה ולא יחליפו את שיקול דעתו של הרופא.

  כחלק מעיקרון האוטונומיה, למטופל יש זכות להיות שותף לקבלת החלטות בדבר הטיפול הרפואי שיינתן לו. לכן, הפנייה לבדיקות מעבדה, בדיקות הדמיה, או כל בדיקת עזר אחרת, ללא קבלת הסכמת המטופל או ללא שיקול דעת הרופא המטפל,  אינה אתית ויש למנוע את קיומה.