• כרטיס רופא
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • למען הרופאות והרופאים ולטובת הרפואה

  מה תרצו למצוא?

  ספרות ורפואה – לחברי הר"י הגמלאים – 26.04.22


  קורס בספרות ורפואה: "הרופא/ה המספר/ת"                                                                
   

  מנחה: עינת אברהמי
   

  המעשה הרפואי סיפק מאז ומתמיד תכנים והשראה למיתוסים ולסיפורים. הספרות, מצדה, סייעה לרופאות ורופאים להתחבר לבני אדם ולהבין, דרכה, את "החיים". שלושה רופאים-סופרים הציגו כך את היחסים האינטימיים והסבוכים בין מלאכת הרפואה ובין מלאכת הכתיבה:  וו. סומסרט מוהם אמר, "איני מכיר אימון טוב יותר למחבר מאשר לבלות כמה שנים במקצוע הרפואה". אנטון צ'כוב הודה, שהוא "רואה את הרפואה כאשתי החוקית ואת הספרות כמאהבת שלי". וויליאם קרלוס וויליאמס הסכים כי, "כסופר, מעולם לא חשתי שהעיסוק ברפואה הפריע לי, אלא שהיה בו דווקא משום מזון ומשקה עבורי, אותה עשייה עצמה שאפשרה לי לכתוב."

   

  מטרת הקורס היא לברר כיצד רופאים ורופאות מפתחים פרספקטיבה עשירה ומספקת יותר על עבודתם וחייהם באמצעות הסיפור או בתהליך הכתיבה. 

   

  מה נעשה: הקורס מזמין את המשתתפים לבחון את תפיסת ה"רופא/ה המספר/ת" במובן הרחב ביותר. נכיר וניזכר ביצירות ספרות בולטות שנכתבו על ידי רופאים ורופאות. נעקוב אחר דמויותיהם של רופאות ורופאים כגיבורים בעלילה, כצופים, עדים ופרשנים. נשאל כיצד הם תופסים את משמעות המקצוע, את ייעודם ואת עצמם. נשוחח על אתגרים ייחודיים בקריירה הרפואית, על יתרונות ופריבילגיות, אך גם על פגיעות, תסכול והתמודדות עם טעויות או עם סטייה זמנית מהדרך.

   

  משך ואופי המפגשים: הקורס כולל 6 מפגשים בזום.

  ניפגש לשעה שבועית של הרצאה ושיחה על יצירות ספרות מגוונות, בקבוצות קטנות ובקבוצה הגדולה. תכנית הקורס כוללת סיפורים, שירים וקטעים מיצירות ספרות אשר ישלחו אל המשתתפים ישירות, מראש. שני המפגשים האחרונים ייפתחו לבחירת היצירות על פי רצון המשתתפים.

   

  ימי שלישי | שעה 11:00

  תאריכים:

  26.04.22, 03.05.22, 10.05.22, 17.05.22, 24.05.22, 31.05.22

   

  עלות למשתתף/ת:

  100 ₪ לגמלאי/ת הר"י 

     להרשמה מקוונת 
   

  לפרטים ניתן ליצור קשר עם אסתי ינקו במייל 
  לשאלות ובירורים מחלקת השירות 03-6100471

   

  על המנחה:

   

  עינת אברהמי (PhD בספרות אנגלית) היא מנחת קבוצות מקצועית, מרצה, חוקרת ועורכת בתחום הרפואה והסיפור. היא לימדה ספרות אנגלית וספרות ורפואה באוניברסיטאות תל אביב, חיפה ובר אילן. משנת 2005 החלה ללמד קורסים ברפואה נרטיבית, כתיבה רפלקטיבית ותקשורת ביחסי מטפל-מטופל במסגרות אקדמיות שונות, כגון תכנית ההתמחות ברפואת המשפחה בטכניון, ביה"ס לרפואה "הדסה עין כרם" באוניברסיטה העברית, החוג לסיעוד באוניברסיטת חיפה ועוד. לצד הוראת ספרות ותקשורת ופרסום מחקרים אקדמיים, ד"ר אברהמי היא עורכת-שותפה (יחד עם ד"ר אנדרה מטלון) של סדרת הספרים "סיפורי רופאים: הומניזם ברפואת המשפחה". הספר השביעי בסדרה, "סיפורים בימי קורונה", יצא לאור באוקטובר 2021.