• כרטיס רופא והטבות
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • למען הרופאות והרופאים ולטובת הרפואה

  מה תרצו למצוא?

  פסיכיאטריה

  מיטב המומחים לבריאות הנפש נפגשים לשיחות על פסיכיאטריה - הפרעות חרדה, הפרעות אישיות, אובדנות, סכיזופרניה ועוד. בואו לרענן את הידע מלימודי הרפואה, להתעדכן בגישות המדעיות ובפרוטוקולים הטיפוליים בפודקאסט הפסיכיאטריה של ההסתדרות הרפואית בישראל

  הפרעות אישיות

  הסובלים מהפרעות אישיות מהווים אתגר לא פשוט לעולם הפסיכיאטריה. בשל הקושי לעתים האבחנה מתבצעת מאוחר בחיים. גם לאחר האבחנה, הטיפול עלול להיות מורכב ומאתגר אף הוא. מהן הפרעות האישיות בשלושת הרבדים אותם קבע ארגון הבריאות העולמי, מהם המאפיינים השונים בהפרעות אישיות לעומת הפרעות פסיכיאטריות אחרות, וכיצד מתבצע הטיפול?

  ד"ר איתי גל מארח את הפסיכיאטר פרופ' ערד קודש, מנהל מערך בריאות הנפש במאוחדת והחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטת חיפה, לשיחה עם הפרעות אישיות בפודקאסט הפסיכיאטריה של הר"י. 

  הפרעות חרדה

  אין כמעט מי שלא חווה חרדות בחייו, לפני בחינות, הרצאה חשובה, ראיון קבלה או פגישה מרגשת. אז היכן עובר הגבול בין חרדה טבעית להפרעת חרדה, מה הקשר בינה לבין דיכאון, מהם התסמינים האופייניים להתקף חרדה ואלו טיפולים תרופתיים מומלצים? 

  ד"ר איתי גל מראיין את הפסיכיאטר הפרופ' ערד קודש, מנהל מערך בריאות הנפש במאוחדת והחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטת חיפה, על הגישה להפרעות חרדה בפודקאסט הפסיכיאטריה של הר"י. 

  הטיפול בדיכאון

  עצבות ודכדוך הם חלקים בלתי נפרדים מחיינו, ומלווים אותנו לאחר פרידה, משבר בעבודה, כשלון, פרידה או מוות של אדם קרוב או חיית המחמד. היכן עובר הגבול בין דכדוך תקין להפרעת דיכאון, ומה ההבדל בינה לבין דיסתימיה?

  ד"ר איתי גל מארח את הפסיכיאטרים הפרופ' ערד קודש וד"ר רועי און, על הגישה לחולה הסובל מהפרעות דיכאון, בפודקאסט הפסיכיאטריה של הר"י. 

  מחשבות אובדניות

  זהו החשש המרכזי בכל טיפול בחולה הסובל מהפרעה פסיכיאטרית, וחלק בלתי נפרד מהבדיקה הפסיכיאטרית. כיצד קובעים המומחים שאין חשש לאובדנות, כיצד שואלים מטופל האם ניסה לשים קץ לחייו, מהם סימני האזהרה והאם אדם שמאיים ליטול את חייו אכן בסיכון גבוה להתאבד?

  ד"ר איתי גל מארח את הפסיכיאטרים ד"ר עינת מדר מבית החולים העמק וד"ר רועי און מבית החולים איכילוב, לשיחה על מחשבות אובדניות, בפודקאסט הפסיכיאטריה של הר"י. 

  הגישה לחולה הפוסט טראומטי

  פוסט טראומה היא אחת מהפרעות החרדה המפורסמות, ובעלת היבטים חברתיים תרבותיים. מהם תסמיני הטראומה אותם חווים הלוקים בהם, מה גורמי הסיכון, מתי מומלץ להחזיר את הסובלים לאזור הטראומה, וכיצד רופאי הקהילה יכולים לתת מענה ראשוני? ד"ר איתי גל מארח את ד"ר רועי און.

  OCD הפרעה אובססיבית קומפולסיבית

  מהם הקריטריונים לאיבחון הפרעה אובסיבית קומפלוסיבית, כיצד מאבחנים את המחלה, מהם גורמי הסיכון ואיך מטפלים בהפרעה? ד"ר איתי גל מארח את הפסיכיאטריות הד"ר מרנינה שוורץ, הפסיכיאטרית הראשית של קופת חולים לאומית, וד"ר שולה וויץ, מומחית לפסיכיאטריה מקופת חולים לאומית, לשיחה על הגישה לחולה ה-OCD, בפודקאסט הפסיכיאטריה של הר"י.

  החולה הסומטי והיפוכונדריה

  הם מתלוננים על בעיות רפואיות ומכאובים, אולם חרף בדיקות רבות שהם עוברים, לעתים דרך כמה רופאים במקביל, ועל אף שלא נמצא כל ממצא חריג, הם משוכנעים שקיימת בעיה. ממה נובעת המחלה הסומטית, איך מאבחנים היפוכונדריה, והאם ניתן לטפל בחולים אלה?ד"ר איתי גל מארח את ד"ר מולי לינדר, מומחה לפסיכיאטריה וסגן מנהלת המרכז הרפואי לבריאות הנפש שער מנשה, לשיחה על הגישה לחולה הסומטי והיפוכונדריה, בפודקאסט הפסיכיאטריה של הר"י.

  הגישה להפרעות ביפולריות ומאניה דפרסיה

  איך מתבטאים תסמיני ההפרעות הביפולריות, מה הקריטריונים לאיבחון, מה הפתופיזיולוגיה וגורמי הסיכון וכיצד מטפלים בחולים? ד"ר איתי גל מארח את הפסיכיאטריות ד"ר מרנינה שוורץ וד"ר שולמית וויץ.

  הגישה להפרעות פסיכוטיות וסכיזופרניה

  מהם הקריטריונים לאיבחון סכיזופרניה, מה בינה לבין הפרעות פסיכוטיות נוספות ומה דרכי הטיפול בסכיזופרניה? ד"ר איתי גל מארח את ד"ר מולי לינדר, מומחה לפסיכיאטריה וסגן מנהלת המרכז הרפואי לבריאות הנפש שער מנשה

  תסמונת מינכהאוזן

  השם "תסמונת מינכהאוזן" ניתן בשנת 1951, על שם הברון פרידריך הירונימוס, אשר נסע ברחבי העולם ונודע בסיפורי הבדיות שלו. הגורם לתסמונת אינו ידוע, אולם חלק מהלוקים בה סובלים גם מהפרעות נפשיות שונות, ובהן הפרעת אישיות גבולית המתאפיינת בראיית העולם כ"שחור או לבן", התפרצויות זעם וחוסר יציבות בחיים.

  מה מנסים להשיג הסובלים מהתסמונת, מה ההבדל בינה לבין מינכהאוזן באמצעות שליח, והאם ניתן לטפל בלוקים בתסמונת? ד"ר איתי גל מארח את הפסיכיאטרית והפנימאית ד"ר עינת מדר בפרק על תסמונת מינכהאוזן בפודקאסט הפסיכיאטריה של הר"י.

  מלחמת חרבות ברזל - הפרעת חרדה

  מלחמת חרבות ברזל גבתה מחיר כואב: מאות נרצחים בטבח המחבלים האכזרי שפתח את המלחמה שלנו על הבית, מאות חיילים שנפלו בקרב ומתקפות טילים מצפון ומדרום. למלחמה הזו יש גם מחיר כבד נוסף – נפשי, שאת אותותיו הראשונים צוותי בריאות הנפש כבר רואים, ומתקשים לעמוד בעומס העבודה הרבה. בפרק הזה נתמקד בשכיחה שבהם, הפרעת חרדה לסוגיה השונים, ומהן הגישות הטיפוליות העדכניות בצל המלחמה.
  ד"ר איתי גל מארח את הפרופ' ערד קודש, מומחה לפסיכיאטריה, מנהל מערך בריאות הנפש במאוחדת ומרצה באוניברסיטת חיפה.

  מלחמת חרבות ברזל - אבל ושכול

  אלפים הצטרפו במלחמת חרבות ברזל למשפחת השכול. המלחמה על הבית שנפתחה עם הטבח האכזרי של החמאס בו נרצחו מאות תינוקות, ילדים, נשים וקשישים, נמשך עם מאות חיילים הרוגים, ועמם האבל הכבד שילווה את המשפחות לתמיד. איך אפשר להתמודד עם האבל הכבד, האם אפשר בכלל לחזור לחיי השיגרה, ואלו טיפולים יכולים לעזור בשלב הקריטי ואחריו?
  ד"ר איתי גל מארח את הפרופ' ערד קודש, מומחה לפסיכיאטריה, מנהל מערך בריאות הנפש במאוחדת ומרצה באוניברסיטת חיפה.

  מלחמת חרבות ברזל - הפרעות פוסט טראומטיות

  מלחמת חרבות ברזל גבתה מחיר כואב: מאות נרצחים בטבח המחבלים האכזרי שפתח את המלחמה שלנו על הבית, מאות חיילים שנפלו בקרב ומתקפות טילים מצפון ומדרום. למלחמה הזו יש גם מחיר כבד נוסף – נפשי, שאת אותותיו הראשונים צוותי בריאות הנפש כבר רואים, ומתקשים לעמוד בעומס העבודה הרבה. בפרק הזה נעסוק בהפרעות הפוסט טראומטיות מה ההבדל בין הפרעת חרדה אקוטית ל-PTSD, איך מאבחנים, מה הטיפול המיידי ומה הגישה לטיפול התרופתי?
  ד"ר איתי גל מארח את הפרופ' ערד קודש, מומחה לפסיכיאטריה, מנהל מערך בריאות הנפש במאוחדת ומרצה באוניברסיטת חיפה.