• כרטיס רופא והטבות
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • למען הרופאות והרופאים ולטובת הרפואה

  מה תרצו למצוא?

  רפואת ילדים

  בפודקאסט רפואת הילדים של הר"י ד"ר איתי גל מארח מומחים לשיחות על מגוון הפרעות ומחלות, מהתסמינים והאבחנה המבדלת ועד הבדיקות, הטיפולים והעדכונים האחרונים.
   

  הגישה להרעלת אלכוהול וסם אונס

  זה קורה בדרך כלל באישון לילה, כשלחדר המיון מגיעים בני נוער מחוסרי הכרה ומדיפים ריח עז של אלכוהול. הסכנה המרכזית היא ערבוב של אלכוהול יחד עם משקאות אנרגיה, או סם האונס. כיצד מטפלים במקרים של הרעלת אלכוהול, מה עושים במקרה של ערבוב משקה אנרגיה ומהן הסכנות, איך חושדים בהרעלה מסם אונס, מתי מאשפזים את הילדים ומהן האינדיקציות לשחרור הביתה? ד"ר איתי גל מארח את פרופ' מתי ברקוביץ, מומחה לרפואת ילדים וטוקסיקולוגיה ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה בילדים.

  הגישה לילד עם כאבים בחזה

  בניגוד למבוגרים, במרבית המקרים כאבים בחזה אצל ילדים הם תופעה חולפת ו"בניגנית", אולם לעתים התלונה יכולה להעיד על בעיה לבבית חמורה שניתן לקבל עליה רמזים כבר באנמנזה ובבדיקה הרפואית. אז איך ניתן לאתר את אותם מקרים בהם הכאבים בחזה עלולים להיגרם מהפרעות קצב או מום מולד, האם ה"פוקוס אולטרסאונד" מסייע לאבחנה, מדוע חשוב כל כך לבדוק דפקים פמורליים ואיך צריך לעשות את זה נכון, על מה כדאי לשים לב טוב באק"ג וכיצד מתייחסים לכאבים בחזה בעידן הקורונה? ד"ר איתי גל מארח בפודקסט רפואת הילדים של הר"י – peds IL את ד"ר דני הדס, מומחה לרפואת ילדים וקרדיולוגיית ילדים וספורט, ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה בילדים, עם כל התשובות לכל השאלות על כאבים בחזה אצל ילדים.

  דימומים בתינוקות, ילדים ונערות

  זו תופעה שמבהילה לא מעט הורים, וגם רופאות ורופאי ילדים ומשפחה שאינם תמיד יודעים מהי הגישה לבירור ולטיפול בדימומים גינקולוגיים בילדות. מהן הסיבות השכיחות לדימומים גינקולוגיים בקבוצות הגיל השונות, מהן הבדיקות שניתן לבצע עד לתור אצל הגינקולוג, מהם הדגלים האדומים שדורשים הפניה למיון, ואיך מתבצע הטיפול? ד"ר איתי גל מארח את ד"ר נטלי קורן, מומחית לגינקולוגיית ילדות ונערות, ואת הד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואה דחופה בילדים.

  אמצעי מניעה לנערות

  איך בוחרים את הגלולה המתאימה לנערה שפונה בבקשה למרשם? התשובה עשויה להיות מורכבת ותלויה בפרמטרים רבים שיש לברר מבעוד מועד. אז האם כדאי להמתין לייעוץ גינקולוגי או שרופאי משפחה וילדים יכולים לתת את המרשם בעצמם, אילו אמצעי מניעה חדישים הגיעו לישראל, מה קורה אם שוכחים גלולה, ולמי מתאים התקן תוך רחמי?
  ד"ר איתי גל מארח את ד"ר נטלי קורן, מומחית לגינקולוגיית ילדות ונערות, ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואה דחופה בילדים.

  הבירור והטיפול בקומה נמוכה

  זה מתחיל כאשר ההורים מבחינים שהילד הוא "הכי נמוך בכיתה", ומקווים שהרופא האנדוקרינולוג יתחיל טיפול בהורמון גדילה. אבל הרבה לפני, על הילד לעבור סדרה של בדיקות, שעלולות לאתר גורמים רבים אחרים שהובילו לקומה הנמוכה. אז איך מחשבים את הגובה הצפוי לילד על פי גובהם של ההורים, כיצד מפרשים את צילום כף היד, אילו בדיקות יש לערוך לילד בקופת החולים לפני התור אצל האנדוקרינולוג, אילו עוד גורמים משפיעים על גובה הילד, ומתי מפנים ל-MRI מוח? ד"ר איתי גל מארח את פרופ' מריאנה רחמיאל, מומחית לאנדוקרינולוגיית ילדים, ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה בילדים.

  הטיפול בהתבגרות מינית מוקדמת

  המרפאות האנדוקריניות בארץ מקבלות יותר ויותר פניות של חשד להתבגרות מוקדמת של ילדים, וחלק מההורים משוכנעים שלתזונה או לאורח החיים המודרני יש קשר לכך. מהן הבדיקות שצריך לבצע לילד עם התבגרות מוקדמת, מהי האבחנה המבדלת, מדוע התבגרות מוקדמת מתרחשת מלכתחילה, ומה הטיפולים הצפויים במרפאה האנדוקרינית? ד"ר איתי גל מארח את פרופ' מריאנה רחמיאל, מומחית לאנדוקרינולוגיית ילדים ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה בילדים.

  הגישה לדלקות ריאות בילדים

  זו אחת הבעיות השכיחות ביותר ברפואת ילדים ולעתים האבחון המדויק והטיפול מהווים אתגר לא פשוט: אלפי ילדים סובלים כל שנה מדלקות ריאות שבחלק מהמקרים גם מדרדרות את הילד לכדי אשפוז ואף סכנת חיים. מה ההבדל בין תסמיני דלקת ריאות ויראלית וחיידקית, מהי האבחנה המבדלת, מתי צריך לשלוח את הילד לצילום חזה, מה פרוטוקולי הטיפול החדשים, מה נותנת בדיקת ה"פוקוס", מהו הטיפול האנטיביוטי הראשוני ומהם הדגלים האדומים שדורשים אשפוז?
  ד"ר איתי גל מארח את ד"ר אופיר בר-און, מומחה לרפואת ילדים ורפואת ריאות ילדים, ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה בילדים.

  הגישה לאסתמה בילדים

  זה מתחיל בנזלת אבל במהירות עלול להידרדר לשיעול, נשימה מהירה, צפצופים, והתעייפות: אסתמה היא אחת ממחלות הילדים השכיחות ביותר שעלולות להוביל לדיספנאה קשה וגם לסכנת חיים. מה מעורר את ההתקפים, אילו בדיקות ניתן לבצע בקהילה, מתי מפנים את הילד לחדר המיון, האם יש מקום לביצוע צילום חזה ותבחין זיעה, מה עדיף – אינהלציות או משאף וכמה פעמים ביום?
  ד"ר איתי גל מארח את ד"ר אופיר בר-און, מומחה לרפואת ילדים ורפואת ריאות ילדים, ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה בילדים.

  הגישה להרעלת פראצטמול

  זו התרופה הכי שכיחה בישראל, אבל גם הכי רעילה בבית: מידי שנה מובהלים לחדרי המיון עשרות תינוקות וילדים שסובלים מהרעלת פראצטמול. בחלק מהמקרים ההורים כלל לא מודעים לכך שהילד בלע כמות גבוהה ורעילה של התרופה השכיחה כל כך שנמצאת בכל בית בישראל. מה התסמינים של הרעלת פראצטמול, מה ההבדל בינו לבין אצטמינופן שנמכר בארה"ב, מהי העקומה שמלווה את החלטות הטיפול, מתי נותנים פחם פעיל, ומי יקבל NAC?
  ד"ר איתי גל מארח את פרופ' מתי ברקוביץ, מומחה לרפואת ילדים וטוקסיקולוגיה ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה בילדים.

  בדיקות רפואיות בילדים ספורטאים

  "כל ילד הוא ספורטאי על" - על הבדיקות החשובות לילדים ספורטאים, כיצד הם מסתירים תלונות ובעיות, ועל בדיקות הסקר החשובות שצריכים לעבור הילדים בכל פעילות ספורט. ד"ר איתי גל מארח את ד"ר דני הדס, מומחה לרפואת ילדים וקרדיולוגיית ילדים וספורט, ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה בילדים.

  הרעלת קאנביס

  בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית בדיווחים על שימוש בסמים אצל בני נוער וצעירים, כשבראש הרשימה – הקנאביס. מתי צריך לחשוד בהרעלת קנאביס, מה הטיפול הראשוני בחדר המיון, אלו בדיקות צריך לבצע, מתי אפשר לשחרר את המטופל לביתו, באילו מקרים צריך לערב עובדת סוציאלית, והאם אפשר לזהות מראש סכנת התמכרות? ד"ר איתי גל מארח את פרופ' מתי ברקוביץ מומחה לרפואת ילדים ולטוקסיקולוגיה מבית החולים אסף הרופא, ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה, מנהלת מיון ילדים בבית החולים זיו.

  הרעלת סמי מסיבות

  שימוש בסמים אצל בני נוער וצעירים הוא תופעה ההולכת ונעשית שכיחה יותר ויותר בשנים האחרונות.  חלק גדול מהם הם סמי מועדונים כמו אקסטזי. מתי צריך לחשוד בהרעלת סמי מועדונים, מה הטיפול הראשוני בחדר המיון, אלו בדיקות צריך לבצע, מתי אפשר לשחרר את המטופל לביתו, באילו מקרים צריך לערב עובדת סוציאלית, ומה הסכנות? ד"ר איתי גל מארח את פרופ' מתי ברקוביץ מומחה לרפואת ילדים ולטוקסיקולוגיה מבית החולים אסף הרופא, ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה, מנהלת מיון ילדים בבית החולים זיו.

  אלרגיות

  אלרגיה היא אחת הבעיות השכיחות ביותר בתחום רפואת הילדים, אבל היא גם טומנת בחובה טעויות רבות באבחנה ובטיפול: אז מה ההבדל בין אי סבילות לבין אלרגיה, איך מאבחנים רגישויות למזון, לאבק ולחומרים אחרים, מי מתאים לחיסון לאלרגיה ומה החידושים בתחום?

  ד"ר איתי גל מארח את  ד"ר מונה כידון, מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה בילדים ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה, מנהלת מיון ילדים בבית החולים זיו.

  כאבי ראש

  מרבית הילדים יתלוננו על כאב ראש בשנים הראשונות לחייהם. ברוב המקרים מדובר בתופעה קלה וחולפת, אבל לעתים לעתים כאבי הראש מופיעים בתדירות גבוהה ואפילו מסוכנים. אז איזה כאבי ראש אופייניים ברפואת ילדים, מה חשוב לשאול באנמנזה, איזה בדיקות והדמיות נדרשות, מהם הדגלים האדומים שדורשים פניה דחופה למיון ואיך מטפלים בכאב עצמו? ד"ר איתי גל מארח את הפרופ' אביבה פתאל, מומחית לנוירולוגיה של הילד ומנהלת המחלקה לנוירולוגיית ילדים בביה"ח דנה , ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה, מנהלת מיון ילדים בבית החולים זיו.

  אפילפסיות

  סערה חשמלית במוח מובילה לבעיה שכיחה ברפואת ילדים – פרכוסים. בחלק מהמקרים מדובר בתופעה חולפת שלא מסוכנת, אולם לעתים הפרכוס לא נראה בצורה הקלאסית שלו, המחלה לא מאובחנת בזמן, והתוצאה היא נזק חמור. אילו סוגי פרכוסים שכיחים בילדים, איך מתבצע הטיפול הראשוני בחדר המיון, איזה הדמיות ובדיקות נדרשות, ומה צפוי לילדים בהמשך חייהם? ד"ר איתי גל מארח את הפרופ' אביבה פתאל, מומחית לנוירולוגיה של הילד ומנהלת המחלקה לנוירולוגיית ילדים בביה"ח דנה , ואת ד"ר דנה קרופיק, מומחית לרפואת ילדים ורפואה דחופה, מנהלת מיון ילדים בבית החולים זיו.

  ניוון שרירים

  ניוון שרירים בילדים הוא תהליך הדרגתי בו ישנה ירידה בחוזק השרירים ההולכים ומידלדלים. המחלה עלולה להתבטא בדרגות חומרה שונות ובגילאים שונים. מה הם התסמינים הראשונים המחשידים לניוון שרירים, מהו הבירור הראשוני שניתן לבצע בקהילה, מי הרופאים שמטפלים במחלות ניוון שרירים, מתי נחוץ אישפוז ומה הטיפולים החדשים?  
  ד"ר איתי גל מארח את ד"ר רויטל לביא מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד.