• כרטיס רופא והטבות
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • למען הרופאות והרופאים ולטובת הרפואה

  מה תרצו למצוא?

  פסיכיאטריה של הילד והמתבגר

  בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית בשיעור הילדים הסובלים ממגוון רחב של בעיות נפשיות, ובמיוחד הפרעות דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה ודימוי גוף והפרעות אישיות. פודקאסט פסיכיאטריית הילדים של הר"י מאחד את מיטב המומחים בתחום לשיחות על ההפרעות הפסיכיאטריות השכיחות בקרב ילדים ובני נוער, התסמינים היחודיים לכל גיל, והטיפולים הפסיכולוגיים והתרופתיים השונים.

  הפרעות אכילה

  מדי שנה מאובחנים בישראל לפחות אלף וחמש מאות ילדים ובני נוער כסובלים מהפרעות אכילה, רבים מהם בכלל לא מאובחנים. אלה שכן מגיעים לכדי אבחנה, נאלצים לעתים להמתין חודשים ארוכים עד לתור לאישפוז או לטיפול במרפאה. אחת ההפרעות המרכזיות והקשות לטיפול, היא אנורקסיה על סוגיה השונים. איך מתבטאת המחלה, מה אפשרויות הטיפול ומהי הפרוגנוזה של החולות והחולים? 

  ד"ר איתי גל מארח את ד"ר ינאי גירון פרנק סגן מנהל המחלקה להפרעות אכילה למתבגרים בתל השומר ואת ד"ר הלין שר מהיחידה לטיפול בהפרעות אכילה בילדים ונוער מהמרכז הרפואי סורוקה

  פסיכוזה בילדים

  פעמים רבות אנחנו שומעים שימוש שגוי במונח פסיכוטי שמכוון לאנשים שאינם בריאים בנפשם. אבל ההגדרה האמיתית מתארת מצב פסיכיאטרי קשה שבו קיים ניתוק מהמציאות ויכולת השיפוט התקינה, שמלווה לעתים גם בהזיות. האבחנה בילדים מורכבת הרבה יותר, ולעתים אפילו שגויה. מהי פסיכוזה בילדים, אלו מחלות כוללות פסיכוזה, ואיך מתבצע הטיפול הראשוני עד למפגש אצל הפסיכיאטר?

  ד"ר איתי גל מארח את ד"ר רוית הללי מנהלת מחלקת נעורים, המרכז הרפואי מרחבים לצעירים בנס ציונה, ופרופ' יואב כהן מנהל המחלקה לטיפול בילדים ובנוער, המרכז הירושלמי לבריאות הנפש.

  הפרעה טורדנית כפייתית בילדים

  הפרעה טורדנית כפייתית שכיחה מאוד אצל מבוגרים, אבל היא עלולה להופיע גם אצל ילדים ובני נוער. איך מאבחנים OCD באוכלוסייה הפדיאטרית, מה באבחנה המבדלת, ואיך מתבצע הטיפול?

  ד"ר איתי גל מארח את ד"ר רוית הללי מנהלת מחלקת נעורים, המרכז הרפואי מרחבים לצעירים בנס ציונה ואת  פרופ' יואב כהן מנהל המחלקה לטיפול בילדים ובנוער, המרכז הירושלמי לבריאות הנפש.

  טיפולים תרופתיים

  כל רופאה ורופא פוגשים במטופלים שיסבלו מקטרקט לרוב אחרי העשור החמישי לחיים. מדוע העדשה בעין שלנו מתנוונת, מתי הקטרקט של המטופל שלכם במרפאה או במחלקה הוא דחוף, אלו בדיקות אתם נדרשים להפנות למטופל הניתוח, כיצד מתבצע ההליך ומתי הם יוכלו לחזור למסלול החיים הרגיל? 

  הפרעת אישיות גבולית בילדים

  זו הפרעת האישיות החמורה ביותר והטיפול בה מאתגר. כיצד מוגדרת הפרעת אישיות גבולית אצל ילדים ומתבגרים, מהי האבחנה המבדלת, איך מתבצע הטיפול ומה הדגלים האדומים שדורשים טיפול מיידי?

  ד"ר איתי גל מארח את ד"ר יפעת כהן, פסיכיאטרית ילדים ונוער, פסיכותרפיסטית מייסדת מכון אופק -מכון ללימוד וטיפול , ואת ד"ר טל שלטון, פסיכיאטר ילדים  ונוער וסגן מנהל המחלקה הפסיכיאטרית לילדים בביה"ח "ספרא" תל השומר.

  טיפולים לא תרופתיים

  הטיפול במחלות והפרעות פסיכיאטריות אצל הילד והמתבגר אינו מסתכם רק בתרופות. הטיפולים הלא תרופתיים חשובים ולעתים מהווים את תחילת הטיפול. מהן האופציות לטיפול בהפרעות הנפשיות השונות, מה היעילות של הטיפולים השונים, ואיך מתבצע המעקב אחר הילדים?

  ד"ר איתי גל מארח את הד"ר שלומית צפריר, מנהלת המרפאה הפסיכיאטרית לילדים ונוער המרכז הרפואי שיבא, תל השומר, ואת  ד"ר אורי יצקר מנהל המחלקה הפסיכיאטרית לילדים ונוער, מרכז רפואי זיו.

  דיכאון בילדים

  אבחנת דיכאון בילדים מאתגרת מאוד, כיוון שבניגוד למבוגרים, הילדים מתקשים לזהות עצב ולבטא אותו, והמבוגרים לעתים מתלבטים האם מדובר בעצבות תקינה לגיל, או בתסמינים מוקדמים להפרעה דכאונית. כיצד מתבטא דיכאון קליני אצל ילדים ובני נוער, מה הקריטריונים לאיבחון, אלו בדיקות ניתן לבצע כדי לשלול הפרעות אחרות שבאבחנה המבדלת, ומה אפשרויות הטיפול?

  ד"ר איתי גל מארח את ד"ר שלומית צפריר מומחית בפסיכיאטריה של הילד והמתבגר ומנהלת המרפאה הפסיכיאטרית לילדים ונוער במרכז הרפואי שיבא, תל השומר, ואת ד"ר עמית שליו מומחה לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר במרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה. 

  הפרעות חרדה בילדים

  חרדה בילדים היא ביטוי לתחושת אי שקט בעקבות מתח ודאגה מסכנות ואיומים, ממשיים או דמיוניים. ילדים רבים חווים חרדות בשלבי ההתפתחות השונים, אולם כאשר החרדה מופיעה בעוצמה גבוהה, גורמת למצוקה ולהפרעה בתפקוד, היא דורשת איבחון וטיפול. מהם סוגי הפרעות החרדה בילדים, איך מתבצע הבירור, מה חשוב לשאול באנמנזה ומה הדגלים האדומים שדורשים טיפול מיידי?

  ד"ר איתי גל מארח את ד"ר שלומית צפריר פסיכיאטרית ילדים ונוער, מנהלת המרפאה הפסיכיאטרית לילדים ונוער במרכז הרפואי שיבא, תל השומר ואת ד"ר טל שלטון פסיכיאטר ילדים ונוער וסגן מנהל המחלקה הפסיכיאטרית לילדים בביה"ח "ספרא" תל השומר.