• כרטיס רופא והטבות
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • למען הרופאות והרופאים ולטובת הרפואה

  מה תרצו למצוא?

  קווים מנחים לטיפול בלירגלוטייד בילדים בגיל 12 עד 18 שנים  השמנה הינה אתגר בריאותי ציבורי כלל עולמי ששכיחותו עולה ברחבי העולם בעשורים האחרונים. מגיפת ההשמנה בילדות הפכה להיות בעייה בריאותית ציבורית במדינות רבות בעולם, כולל בישראל, גם בגיל הפדיאטרי.
  התפתחות של השמנה מושפעת משילוב של גורמים: גנטי, התנהגותי ׁ(היעדר פעילות גופנית, צפייה בטלוויזיה, צריכה של משקאות ממותקים וכדומה) וסוציואקונומי (אכילה מחוץ לבית, חשיפה גוברת לתקשורת המונים ולפרסומות).
  השמנה בילדות מקושרת עם מחלות שונות, מיידיות ובטווח הרחוק כגון: דום נשימה בשינה, יתר לחץ דם, היפרליפידמיה, סוכרת מסוג 2, כבד שומני, לחץ תוך גולגלתי מוגבר (pseudotumor cerebri), מחלות לב, שבץ, תחלואה אורטופדית,תחלואה נפשית, אוסטיאוארטריטיס וסוגים מסוימים של סרטן. ילדים עם השמנת יתר עלולים להפוך למבוגרים עם השמנת יתר המקושרת לתחלואה ותמותה מוגברת. בשל כך, השגת שליטה על מגיפת ההשמנה בילדות קיבלה עדיפות עליונה במה שנוגע לבריאות הציבור ברחבי העולם. התחלת התערבות טיפולית מוקדמת בגיל הצעיר עשויה לסייע משמעותית בהאטת הידרדרות ומניעת התפתחות תחלואה קשה משנית להשמנה המובילה לתמותה מוקדמת.
  למרות ההתקדמות בהכרת ההשמנה כמחלה כרונית, לקהילה הרפואית בעולם בכלל, ובישראל בפרט אין מספיק כלים טובים לטיפול במחלת ההשמנה. שינוי באורח חיים הוא שלב הכרחי, אך לרוב לא מספק מענה כטיפול יחידני וההצלחות לאורך זמן אינן רבות. מנגד, ניתוחים בריאטריים שמורים לאוכלוסייה מצומצמת של מתבגרים עם השמנה קיצונית. מצב זה הוביל לפער טיפולי ומותיר ילדים ומתבגרים רבים ללא מענה רפואי ראוי.
  עד לשנים האחרונות, הטיפול התרופתי היחיד שאושר לשימוש במתבגרים עם השמנה מגיל 12 ומעלה היה ORLISTAT (קסניקל), הגורם לירידה בספיגת שומנים מהמזון, אך מלווה בתופעות לוואי בייחוד גסטרואינטסטינליות, כגון שלשולים וגזים מרובים, ולפיכך, עם היענות ירודה לטיפול בקרב מתבגרים. בנוסף, הירידה במשקל עם שימוש בתרופה זו הינה קטנה וזניחה.

   

  מהדורת 2023