לתוכן מרכזי
 • כרטיס רופא והטבות
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • פסיכולוגיה חיובית לרופאות ולרופאים


  פסיכולוגיה חיובית עוסקת בחקר האופן בו בני אדם משגשגים נוכח מצוקה ומהלך חיים תקין, בטיפוח חוזקות אנושיות על פני הפחתת חולשות ובמימוש עצמי של אנשים בריאים עוד לפני הצורך בטיפול בהם לאחר או במהלך משבר, קושי ומצוקה.

  בשונה מגישות הומניסטיות בפסיכולוגיה, שהדגישו גם הן את כוחותיו של האדם עוד במחצית המאה הקודמת, הרי שהגישה הנוכחית מאופיינת באורינטציה מחקרית – Evidence based.

  בקורס ייסקרו תיאוריות, פרקטיקות ומחקרים עדכניים ופורצי דרך הנוגעים לאושר, מימוש עצמי, פיתוח חוסן נפשי, רווחה וצמיחה. בתוכניות יוצגו יישומים של התיאוריה למגוון תחומים, בשילוב פעילויות התנסותיות ובנית ארגז כלים לחיים האישיים והמקצועיים.

  מבנה הקורס: קורס פרונטלי,
  ניהול אקדמי: פרופ' אורן קפלן
  תאריך התחלה: 21.02.2024
  מועד הקורס: פברואר 2024
  לחצו כאן לתעריפים + -
  סוג המשתתף/ת:
  משתתף יחיד
  מתמחים חברי הר"י
  ₪800
  מומחים חברי הר"י
  ₪800
  סטודנטים חברי הר"י
  ₪800
  סטאזרים חברי הר"י
  ₪800
  רופאי שיניים חברי הר"י
  ₪800
  רופאים כלליים חברי הר"י
  ₪800
  00 שניות
  :
  00 דקות
  :
  00 שעות
  :
  00 ימים

  לסגירת ההרשמה לקורס

  רופאים הבקיאים בעקרונות הפסיכולוגיה החיובית יכולים לעזור למטופליהם להתמודד עם אתגריהם הרפואיים והנפשיים בצורה טובה יותר. חלק ניכר מסיבות הפניה לרופאים בקהילה נובע מהתמודדות שבבסיסה היא נפשית ולא (רק) גופנית. אך מעבר לכך - "הסנדלר אינו יכול לצעוד יחף". בשנים האחרונות נחשפת מציאות של שחיקה הולכת וגדלה של רופאים בישראל ובעולם. סקרים שבוצעו בקרב רופאים בארה"ב מצאו שיותר מ-60% מהם היו במצב של שחיקה נפשית בינונית עד גבוהה. אלו מושפעים מעומס מוגבר של עבודה תחת תנאי לחץ ואי-וודאות, מדידה מוגברת מצד מערכות הבריאות, הצורך בהתעדכנות מתמדת בעידן המידע שהופך גם את המטופלים למעורבים יותר בתהליך הטיפול, וכמובן תהליך ההכשרה הארוך שאת שלביו ועומסיו הנפשיים קשה לאמוד ולתכנן מראש. אך מצבם של הרופאים משקף גם תהליך הולך ומתעצם של ריבוי מקרי דיכאון וחרדה בקרב האוכלוסייה הכללית, שאף הביא את ארגון הבריאות העולמי להכריז עליהם כפנדמיה המסכנת את האוכלוסייה במאה ה-21 אף יותר ממחלות מסורתיות כמו לב, סרטן ומחלות זיהומיות, עימם היתה הרפואה רגילה להתמודד עד כה.

  1.מבוא לפסיכולוגיה חיובית: רקע היסטורי ועקרונות הגישה; מחקר ומדידה בפסיכולוגיה חיובית; התיאוריה של סליגמן - PERMA; הנאה-אושר-סיפוק; הגברת אושר אישי בחיים; רווחה נפשית Well-being; מיתוסים על אושר; Subjective happiness.
  2.חוסן נפשי ושגשוג פסיכולוגי: "טיפת חלב פסיכולוגית"; טיפוח חוסן ועמידות; התמודדות במצבי לחץ וסיכון; לחץ ושחיקה; חוסר אונים נרכש ונלמד; רגשות חיוביים; "מה שלא הורג אותך – מחשל אותך"; פוסט טראומה וצמיחה פוסט טראומתית; המודל הסלוטוגני, קשרי גוף-נפש והמערכת החיסונית.
  3.חווית ה-Flow, כבסיס לצמיחה פסיכולוגית ושגשוג: זרימה Flow; Mindfulness ומיקוד; מעורבות ומחויבות, חדשנות, יצירתיות וצמיחה פסיכולוגית; כוחם של: נחישות, הקשבה, אמפתיה, מוטיבציה, חיבור ומחויבות אישית למטרות, יכולות והישגים.
  4.תפקידם של רגשות חיוביים: תיאורית "ההרחבה והבניה"
  הכרת תודה gratitude; יחסים בינאישיים חיוביים; נתינה, התנדבות ואלטרואיזם; תמיכה חברתית בקהילה ובמשפחה; ויראליות רשתית; אורח חיים בריא; ניהול פנאי והרגלים; Life worth living - משמעות, מטרה, ייעוד; ויקטור פרנקל ולוגותרפיה; ערכים וחזון; דימוי עצמי וערך עצמי; מיקוד שליטה, ויסות עצמי, שליטה עצמית, ניהול רגשי; פרפקציוניזם, קבלה וחמלה עצמית; תקווה ואופטימיות.
  5.ניהול לפי חוזקות: מודל החוזקות של פיטרסון וסליגמן ושל מכון גאלופ; "חקר מוקיר" (Appreciative Inquiry); למידה מהצלחות; ארגז הכלים של הפסיכולוגיה החיובית.
  פרופ' אורן קפלן, פסיכולוג קליני, כלכלן ויזם חברתי, מתמחה בהפרעות חרדה, טראומה וחוסן. יועץ ומלמד בהר"י בתחומים אלה.
  מחלוצי הפסיכולוגיה החיובית בישראל, הקים ב-2008 בלהב הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, את תכנית הלימודים הראשונה בעולם לפסיכולוגיה חיובית בניהול, אותה מוביל עד היום.
  בעל חמישה תארים אקדמיים ורשיונות משרד הבריאות לפסיכולוגיה קלינית ולהיפנוזה. פרסם מאמרים מחקריים רבים בחו"ל ובישראל על יישומים של פסיכולוגיה ברפואה, יזמות, ניהול, וחינוך. בעבר הרחוק יותר עסק במחקרי שוק ובסקרים פנים-ארגוניים. בין היתר ניהל את סקרי העובדים של חברת סלקום וחברות נוספות. פרסם בגלובס את הספר הראשון בישראל על מחקרי שוק ומחבר שותף לספר "הכלכלה החברתית החדשה בישראל". היה חבר הסגל האקדמי של המכללה למינהל במשך 30 שנה שבשיאן הקים וניהל תכנית MBA המתמחה בפסיכולוגיה עסקית, כיהן כדיקן ביה"ס למינהל עסקים הגדול בישראל ולאחר מכן כנשיא המכללה למינהל. כיום יועץ ומרצה להנהלות בכירות על חוסן ופסיכולוגיה חיובית ועוסק בפסיכותרפיה.

  הקורס יתקיים במשרדי הר"י, רח' ז'בוטינסקי 35 ר"ג, בניין התאומים 2, קומה 11 

  לפרטים ניתן ליצור קשר למייל  [email protected]
  לשאלות ובירורים מחלקת השירות : 03-6100471

  סמוך למועד תחילת הקורס תפתח קבוצת ווטצאפ ויישלח לינק לזום

  מפגשים + -
  תאריך
  שם המפגש
  שעה
  21.02.2024
  מפגש פרונטלי במשרדי הר"י
  16:00-20:00
  28.02.2024
  מפגש פרונטלי במשרדי הר"י
  16:00-20:00
  06.03.2024
  מפגש פרונטלי במשרדי הר"י
  16:00-20:00
  13.03.2024
  מפגש פרונטלי במשרדי הר"י
  16:00-20:00
  20.03.2024
  מפגש פרונטלי במשרדי הר"י
  16:00-20:00

  לצפייה בקטעים מהקורס:

  פרומו לקורס - פרופ' אורן קפלן
  • נושאי הקורסים ו/או מועדם ו/או הפורמט שלהם נתונים לשינויים לפי צרכיה של הר"י ו/או המשתתפים בהם, והר"י תהיה רשאית לבטל ו/או לשנות את נושאי ו/או מועדי ו/או מיקומיהם, במתן הודעה למשתתפי הקורסים.
  • כל מידע ותוכן המופיע בבית הספר המקוון ו/או בקורסים המוצעים על ידי ההסתדרות הרפואית נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי או משפטי. יישום התכנים הנלמדים הינו באחריות המלאה של הלומד ואין ההסתדרות הרפואית בישראל אחראית בין באופן ישיר או עקיף לתוכן המתפרסם והנלמד ולכל נזק או אובדן שעלול להיגרם ללומד או לכל צד שלישי בעקבות שימוש בתוכן. כל החלטה או פעולה שתעשה בהסתמך על התכנים, הם לחלוטין באחריות הבלעדית של הלומד.
  • מספר המקומות מוגבל