• כרטיס רופא והטבות
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • יו"ר הר"ר במכתב לשר הבריאות

  "מחטף חמור ובלתי מתקבל על הדעת"

  25.01.2024

  מכתבו של יו"ר הר"י, פרופ' ציון חגי, לשר הבריאות, אריאל בוסו:

  לפני כחודש סיכמנו לקיים דיון משותף נוסף שבו נלבן את הסוגיות העומדות במרכז כוונתך לחתום על תקנות חדשות שיאפשרו להוציא למיקור חוץ חלקים משמעותיים ממערכת הבריאות הציבורית, לטובת רופאים מעבר לים. לכן נדהמתי לגלות בדיון שהתקיים ביום 23/01/24, כי כבר יום קודם לכן פורסמה בתקשורת הידיעה תחת הכותרת: "מהפכה ברפואה מרחוק". על פי הידיעה, "מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שיגר לקופות החולים תקנה שעליה חתם שר הבריאות שתהיה תקפה למשך שנה". ואכן, כפי שנוכחנו, התקנות אכן נחתמו וכבר מופיעות ברשומות.

  קשה להסביר במילים עד כמה הדבר הזה הביא לשבר עמוק באמון שלנו במשרדך. על אף שמדובר באי עמידה בוטה בסיכומים, ומפאת חשיבות הנושא והרצון בימים קשים אלה שלא להיכנס למלחמות מיותרות - קיימנו את הישיבה בכל זאת, בתקווה והבנה שנוכל להגיע להבנות.

  חמור מכך, בדיונים שקיימנו לקראת הישיבה, הבהרנו מיוזמתנו כי במצבים מיוחדים אכן יש מקום לאפשר לרופאים ישראלים ששוהים לתקופה קצרה בחו"ל להמשיך ולהעניק רצף טיפולי למטופליהם. ככל שאמירה זו היוותה בסיס למחטף ולחתימה על תקנות שבינן לבין הנכונות שהפגנו אין דבר וחצי דבר – הרי שהדברים מקוממים שבעתיים.
  במהלך כמעט שעה וחצי, הסבירו לך ראשי האיגודים, פרופסורים בעלי שם בתחומם, למה הכוונה להישען על מיקור חוץ מהוה סכנה ממשית לבריאות הציבור. בין היתר הוסבר לך כי הרפואה של היום לא דומה לזו של העבר, היא מבוססת על צוותים מולטי-דיסציפלינרים שזקוקים לחשיפה מלאה לתיקו של כל מטופל תוך הבנת הסוגיות לעומק. עוד הוסבר לך כי כיום המטופלים זוכים לטיפול מרופא ישראלי בעל מומחיות בתחומו. לעומת זאת, התקנות החדשות מסתפקות ברישיון ישראלי לעסוק ברפואה, גם ללא מומחיות.

  לצערנו, סיימנו את הדיון בתחושה ששמעת אותנו אך לא ממש הקשבת. כשניסינו להבין את הסיבה לצעד בו בחרת, לא קיבלנו תשובה הולמת. על אף הדברים, הצענו ואנחנו ממשיכים להציע פתרונות משותפים לבעיות שעל הפרק, בלי לפגוע בבריאות הציבור.

  לא נוכל להתעלם גם מהעובדה שמשרד הבריאות ואדוני העומד בראשו מרגישים שמערכת הבריאות הישראלית אינה מספיק טובה למען אזרחי מדינת ישראל – דבר המהווה סטירת לחי כלפי המקום הגבוה בו נמצאים הרופאות והרופאים בישראל, וכלפי היכולת של המערכת לתת פתרונות הולמים. הבעת אי אמון שכזו בשעה שבה אנו נמצאים, פוגעת באמון ובלכידות הדרושים כל כך דווקא בימים אלה.                                                                              בכבוד רב ובברכה,
                                                                             
                                                                              פרופ' ציון חגי
                                                                              יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל


  העתקים:
  ח"כ אוריאל בוסו, שר הבריאות
  סגני יו"ר הר"י
  חברי מזכירות הר"י
  יו"ר איגודים
  עו"ד לאה ופנר, מנכ"ל ההסתדרות הרפואית בישראל

  למכתב המלא