• כרטיס רופא והטבות
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • יו"ר הר"י לרוה"מ

  "בטלו של הגזירות המבישות כנגד מערכת הבריאות"

  15.01.2024

  נכבדי,

  נדהמתי לקרוא על כוונת הממשלה לאשר בעיצומה של מלחמה, בזמן שמערכת הבריאות כולה עובדת סביב 

  השעון כדי להציל חיים מאז השבת השחורה של ה-7 באוקטובר, קיצוץ דרמטי של כ-350 מיליון שקל בתקציב מערכת הבריאות - זאת בצד תכנית שתכליתה פגיעה אנושה בתאגידי הבריאות שאחראים להפעיל את 11 בתי החולים הממשלתיים בשעות אחר הצהריים והערב.

  מערכת הבריאות הוכיחה בחודשים האחרונים מעל כל ספק עד כמה אנשיה מקצועיים ובעיקר מסורים. רק לפני מספר ימים נחשפנו לנתון חסר תקדים, ולפיו שיעור התמותה בקרב חיילים שנפצעו עומד במלחמה הנוכחית על 6.7% לעומת 9.2% במהלך מבצע צוק איתן (2014) וכ-15% במלחמת לבנון השנייה (2006). השיעור הדרמטי הזה, שאין לו אח ורע בעולם, נובע לפני הכל מההון האנושי המעולה במערכת הבריאות הישראלית ומהשליחות של אנשיה - שליחות שבאה לידי ביטוי בשלושת החודשים האחרונים עד כדי חירוף נפש.

  התכנית היא תכנית הרסנית, שאין בה דבר אלא פגיעה בוטה במערכת הבריאות הציבורית.

  כאילו לא די בכך, הרי שלמדנו ביממה האחרונה על כוונה נוספת של משרד האוצר – להתנות את התקציבים הדרושים למערך בריאות הנפש, מערך קריטי ואקוטי ודאי בעקבות ריבוי נפגעי פוסט טראומה מאז 7 באוקטובר, בכך שכל מפגש עם רופא בריאות הנפש יעלה למטופל 70 שקלים. כלומר גם מי שכבר עבר את החסם ואת הרתיעה מפני קבלה של סיוע נפשי, נדרש כעת להתמודד מול חסם נוסף – הפעם כלכלי.

  אני קורא לך לעצור עכשיו, את החרפה הזאת. הורה לאנשי האוצר להסיר את הקיצוצים ואת התכניות המופרכות לפגיעה במערכת הבריאות. כמו כן, אשמח מאוד להיפגש עם אדוני על מנת לפעול בדרך הנכונה לשיפור וקידום המערכת לטובת כלל הציבור בישראל.                                                                                                     בברכה,

   
                                                                                                     פרופ' ציון חגי, יו"ר
                                                                                                     ההסתדרות הרפואית בישראל

  העתקים:
  מנהלי בתי חולים
  מנהלי קופות חולים
  סגני יו"ר הר"י
  חברי מזכירות
  עו"ד לאה ופנר, מנכ"ל ההסתדרות הרפואית בישראל

  לקריאת המכתב המלא לחצו כאן