• כרטיס רופא
 • אתרי הר"י
 • צרו קשר
 • פעולות מהירות
 • עברית (HE)
 • האשפוז אינו דחוף? נאשם בפלילים ישוחרר

  בשל מחסור במשאבים, הודיעה הר"י כי חולים שנשלחו על ידי בית משפט יאושפזו לפי תפוסה

  24.05.2022
  האשפוז אינו דחוף? נאשם בפלילים ישוחרר

  הר"י פתחה השבוע (23.5.2022) בצעדים ארגוניים חסרי תקדים בבתי החולים הפסיכיאטריים הציבוריים, זאת על רקע הזנחה ומחסור במשאבים כאשר בין השאר שם מוטרדים במיוחד מאשפוז משותף של חולים "בצו" ושל חולים "רגילים". הכוונה היא לחולים שנשלחו על ידי בית משפט כמו עצורים או נאשמים בעבירות בדרגות חומרה שונות, המגיעות אפילו עד רצח, השוהים בחדר משותף עם חולים "רגילים", ללא נגיעה פלילית, למשל כאלה שחוו התקף פסיכוטי.

   

  על רקע דרישותיהם שלא נענו, החליטו בתי החולים הפסיכיאטריים לצמצם את מתן חוות הדעת הפסיכיאטריות לעצורים/ נאשמים בכלל מרכזי בריאות הנפש. הלכה למעשה, הר"י החליטה להעניק חוות דעת בהתאם לתפוסה של אותו מוסד פסיכיאטרי.

   

  לפי לשון המכתב עליו חתום יו"ר הר"י, פרופ' ציון חגי, ונשלח למנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל משרד הבריאות ולמנכ"לית הכללית, אם התפוסה עולה על 95%, עדיפות הטיפול "תחת העומס והמחסור ברופאים" תינתן למאושפזים הקיימים במחלקה. על כן העצור/ נאשם ייבדק על מנת לענות על שאלה אחת בלבד: האם הוא זקוק לאשפוז דחוף או לא. במקרה שלא זקוק - הוא ישוחרר עם סיכום "אינו זקוק לאשפוז פסיכיאטרי". בנוסף לכך הר"י לא שוללת החרפת צעדים.

   

  לפי חוק טיפול בחולי נפש, לבית משפט סמכות להורות על אשפוזו בכפייה של נאשם במשפט פלילי שחולה במחלת נפש או סבל ממחלה נפשית בעת ביצוע העבירה. אלא שבית המשפט לא ייתן צו אשפוז אלא לאחר קבלת חוות דעת פסיכיאטרית – וזו מתקבלת בבית החולים.

   

  כבר בפברואר האחרון הכריזה הר"י על סכסוך בבתי החולים הפסיכיאטריים הסובלים מתנאים ירודים ובמחסור חמור בתקנים.

   

   

  לקריאת הכתבה המלאה בכלכליסט