עמוד בית
יום ה, 18.04.24
בדיקה גופנית על ידי רופאים באזורים נסתרים בגוף המטופלים

האיגוד הישראלי למיילדוּת וגינקולוגיה כתב אמנה בנושא בדיקות גינקולוגיות. יו"ר האיגוד, פרופ' רוני מימון, וד"ר לנה שגיא דאין הציגו את המסמך בפני חברי הלשכה לאתיקה.

בדיון אשר התקיים בלשכה לאתיקה מצאו החברים כי ראוי שהמסמך יחול על כל הבדיקות האינטימיות, כגון בדיקה רקטלית, בדיקת שדיים, בדיקת אשכים ואברי מין גבריים, בדיקות פולשניות כדוגמת קולונוסקופיה.  חלק מחברי הלשכה אף חשבו כי כל בדיקה גופנית, שבה רופא בודק מטופל - ראויה להתייחסות זהה. במסגרת הדיון סברו חברי הלשכה כי נכון שהרופא יימנע ככל האפשר מהסחות דעת ומעיסוקים בעניינים שאינם נוגעים לבדיקה.

בהקדמה לאמנה כתבו הגינקולוגים:

בדיקה גינקולוגית הינה אחד ההליכים הנפוצים ברפואת נשים. מטרתה להעריך את בריאותם של אברי הרבייה ולאבחן חולי או גורמי סיכון שעלולים לגרום לכך.

קיימות עדויות כי בדיקה זו עלולה להיות מלוּוה בחרדה של המטופלת, מבוכה ותחושה של אובדן שליטה, וכן אי-נוחות גופנית ולעיתים כאב  תחושות אלה עשויות לגרום חוויה שלילית ואף טראומתית למטופלת, עד כדי הימנעותה מבדיקות אגניות בעתיד, על כל המשתמע מכך. לפיכך, בדיקות אלה מחייבות גישה רגישה ומכבדת מצד המטפל/ת.

מחקרים רפואיים הוכיחו כי אחד הגורמים בעלי ההשפעה המכרעת על חוויית המטופלת בעת בדיקה גינקולוגית הוא טיב התקשורת בין הבודק/ת לבינה (7-8). תקשורת יעילה כוללת הסבר מקדים לגבי אופי הבדיקה, מתן הסבר על הנעשה תוך כדי הבדיקה, לרבות אזהרה לפני פעולות מכאיבות, והסבר על הממצאים בתום הבדיקה.

בנוסף, יש חשיבות רבה להקפדה על פרטיות המטופלת, לרבות הפנייתה למקום מוסתר להפשטת בגדיה. הנחיות Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada  (SOGC) מדגישות שבהיעדר אזור מתאים, על המטפל לעזוב את החדר לפני שהמטופלת פושטת את בגדיה (10).

כמו כן, מספר איגודים ממליצים על כיסוי מתאים בעת הבדיקה וכן יידוע המטופלת על אפשרות נוכחותו של מלווה במהלך הבדיקה (10, 11).

 

חברי הלשכה לאתיקה מאמצים את ההמלצות לגבי בדיקה גופנית אינטימית:

לפני הבדיקה:

 • הרופא יסביר את מהות הבדיקה הצפויה ושלביה.
 • הרופא יידע את המטופל על זכאותו לנוכחות מלווה מטעמו במהלך הבדיקה (איש צוות או מלווה אחר).
 • הרופא ידאג לפרטיות המטופל בעת ההכנה לבדיקה.
 • הרופא ידאג להימצאות כיסוי מתאים טרם הבדיקה.

במהלך הבדיקה:

 • הרופא ידאג לפרטיות המטופל במהלך הבדיקה (למשל, באמצעות הצבת וילון מסביב למיטת הבדיקה או סגירת הדלת).
 • הרופא יכבד את זכותו של המטופל לבקש את הפסקת הבדיקה.
 • יש לדאוג לנוחות המטופל במהלך הבדיקה ולאחריה, במידת האפשר (למשל, הימצאות אביזרים לניגוב או ניקוי אם נדרש).
 • הרופא יידע את המטופל לפני ביצוע פעולות רפואיות העלולות לגרום לכאב.
 • הרופא יימנע מהערות אישיות העלולות להיתפס כפוגעניות. יש לנהוג ברגישות מוגברת כאשר המטופל חשוף.

בסיום הבדיקה:

 • הרופא יסביר למטופל את ממצאי הבדיקה כאשר המטופל לבוש וישוב.
 • יש להקציב זמן סביר לשאלות המטופל.

מהדורת 2018

האפליקציה של הר"י

האפליקציה שנותנת מענה לצורכי הרופאים והמטופלים

רוצה לדעת מה יש באפליקציה? לחץ/י
הזן/י מספר נייד ותקבל/י הודעת סמס עם קישור להורדת האפליקציה:
הבהרה משפטית: כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי או משפטי. אין הר"י אחראית לתוכן המתפרסם באתר זה ולכל נזק שעלול להיגרם. כל הזכויות על המידע באתר שייכות להסתדרות הרפואית בישראל.
מדיניות פרטיות   תנאי שימוש

כתובתנו: ז'בוטינסקי 35 רמת גן, בניין התאומים 2 קומות 10-11, ת.ד. 4292, מיקוד 5251108. טלפון: 03-6100444, פקס: 03-5753303