נוירולוג מומחה גוטין ישראל

1903 - 1986
נולד ב-1903 בעיר נובי-ביכוב שברוסיה. עד גיל 10 למד בישיבת "תומכי התמימים" בעיירה ליובביץ' וקיבל הסמכה לרבנות. השלים את לימודי החינוך התיכוני בבית הספר למבוגרים בעיר רוסטוב על נהר דון ב-1926. את לימודי הרפואה סיים ב-1931 במכללה לרפואה באוניברסיטה שבעיר רוסטוב, שם גם סיים את התמחותו בנוירולוגיה. עבד בתור רופא נוירולוג מומחה מ-1931 ועד עלייתו ארצה ב-1971 בבתי חולים ובמרפאות בברית המועצות.

בזמן מלחמת העולם השניה עבד בתור רופא נוירולוג בבית החולים בעיר סטלינגרד, אז גויס לצבא האדום ועד 1947 עבד בבתי חולים צבאיים. מ-1947 עד עלייתו ארצה עבד בתור נוירולוג בבית החולים בעיר קייב. ד"ר ישראל גוטין היה חבר ב"החלוץ" (ארגון פועלי ציוו חצי לגאלי) עד לחיסול ארגון זה ב-1926. הוא לא ניתק אף-פעם קשר עם מורשת יהודית וזיקה לארץ ישראל. היה שנים רבות בהתכתבות עם גיסתו, הסופרת הישראלית, רבקה אלפר ז"ל.

ב-1967 ביקר בארץ בתור תייר, כאשר פורצת מלחמת ששת הימים, אף התנדב ומילא תפקיד של רופא שגוייס למלחמה, באחת מהמרפאות שנשארו ללא רופא. מ-1956 הגיש ד"ר ישראל גוטין בקשות חוזרות להיתר עליה לישראל לשלטונות הסובייטים וקיבל כל פעם סירוב.

ב-1971 עלה לבסוף ארצה עם אישתו רחל ובנו (להיום ד"ר לפסיכיאטריה אליהו גוטין), בתו עם משפחתה עלתה ארצה כעבור שנה. עבד במשך 3 חודשים במחלקה נוירולוגית של בי"ח "בלינסון" אצל פרופ' בורנשטיין ז"ל. אחר כך הועבר לעבודה בתור נוירולוג במרפאה מחוזית של קופת החולים "כללית" בראשון לציון. יצא לגימלאות ב-1977, אך עבד, לסירוגין, בתור רופא מחליף.

מפעל חייו של ד"ר גוטין ישראל היה חיבורו של מילון עברית-רוסית של מונחים רפואיים, עליו עבד במשך 20 שנים (1945-1965), אסף ויצר כעשרת אלפים מונחים רפואיים. אוסף זה שהיה מוכן למעשה לדפוס ונשלח על ידו באופן רשמי לישראל - אולם מעולם לא הגיע ליעדו (ד"ר מרגלית דוד ז"ל - העורך של חוברת "קורות מדעי הטבע והרפואה"). הדואר הסובייטי טען ש"אבד בדרך". כנראה שנגזל על ידי השלטונות הסובייטים. טיוטה מקוצרת של מילון ובו 5,000 מונחים נמסרה על ידי ד"ר ישראל גוטין לגנזים בארץ.

ב-1980 הוצאו לאור ספר "כור עוני", רשומים וזכרונות (הוצאה לאור עקד) הכולל גם חלק ממאמרים רבים שפירסם בארץ בחוברות "העבר", "קורות מדעי הטבע והרפואה", "יד והעם". הספר מתאר המחבר את האווריה המיוחדת ודמויות מתקופת לימודיו בישיבת ליובביץ'. זכרונות על תנאי-העבודה של רופא ומצב הרפואה בברית המועצות, על סופרים יהודים שפגם ברוסיה. ד"ר ישראל גוטין היה פעיל באגודה הארצית לפולקלור "יד והעם", והיה מיועד לנהל אחת מישיבות יום עיון של אותה אגודה. היה איש רב- וני, מקובל על חוליו וחבריו במקצוע.

נפטר בשיא פעילותו בתאונת דרכים בזמן חזרתו מביקור בתערוכת ההתנחלויות בגני בתל-אביב.

השאיר את אשתו, בתו, בנו ושלושת נכדיו.

יהי זכרו ברוך.

נר זכרון

נר זיכרון הודלק על ידי דני האק בתאריך 01.05.2019 לכבוד סבא
נר זיכרון הודלק על ידי מיכאל גוטין בתאריך 05.05.2019 אדם גדול
נר זיכרון הודלק על ידי חיים בכר בתאריך 22.06.2020 יהי זיכרו ברוך אדם גדול

הדליקו נר זכרון

מילים לזכרם

הוסיפו מילים לזכרו/ה