ד"ר סולומון ברטהולד

1911 - 2011
נולד ב-1911 בבאקאו BACAU, שברומניה. עיר קטנה, שהפכה לבירת מחוז עם הזמן.

למד בתיכון הבנים וסיים בהצטיינות. הדבר מצוין כיום על לוח שיש עם שמות הבוגרים המצטיינים של התיכון עד היום.

חלומו היה להיות רופא. נתקבל בשתי הפקולטות בבוקרשט ובקלוז', NAPOKA. הוא בחר בקלוז', פקולטה בעלת מסורת עתיקה של הקיסרות האוסטרו-הונגרית.
לימודיו מתקיימים בתקופה בה עולה לשלטון הצורר היטלר ובשנת 1934 מרימות ראש תנועות ניאו-נאציות. ברומניה, בת בריתה של גרמניה, מאוחר יותר, מתארגנות התנועה משמרות הברזל. סטודנטים יהודים נרדפים וחברי התנועה פורצים לאוניברסיטה ומכים את הסטודנטים היהודים ומגרשים אותם מהבניין. ביניהם גם אבי, שמצליח להימלט ולמצוא מסתור. דקאן הפקולטה יוצא נגד הפורעים וקובע שכל הסטודנטים יחזרו ללימודים. אבי מצליח לסיים את לימודיו ב-1935, תחת הגנתו של הדקאן פרופ. הצגנו ומקבל ממנו תעודת הצטיינות בתחום הרפואה הפנימית ומחלות לב.
עם סיום לימודיו חוזר לעיר הולדתו ומצטרף לצוות בית החולים המחוזי. אך החוקים הנאצים מתקבלים, ב-1939 חל איסור על רופאים יהודים לטפל בלא יהודים. בעיר מוקם בית חולים ליהודים ואבי נבחר לעמוד בראשו. כל תקופת המלחמה הוא עובד במסגרת זו. הוא מכיר את רעייתו ואמנו, טוני והם נישאים תחת המשטר הנאצי בשנת 1941. עם טלאי צהוב על הבגדים.
עם סיום המלחמה, המשטר מורד ועולה המשטר הקומוניסטי. בית החולים היהודי נסגר ואבי מקבל את תפקיד המנהל של האגף הפנימי של בית החולים המחוזי. מסירותו למקצוע ולאנשים קובעים את תפקידו תחת השלטון החדש. הוא נשאר בתפקיד עד עלייתו ארצה ב-1961 עם כל משפחתו. חבלי הקליטה קשים, ובוודאי אינו נקלט בתפקיד דומה לזה שעזב.
הוא מקים מרפאה עצמאית בקהילה ומשרת אוכלוסיה רחבה מכל הארץ עד יום פרישתו בגיל גבורות.
אבי היה רופא מופת, כל פועלו לאורך כל חייו היה לנסות למצוא את סיבת סבלו של הזולת, לאבחן, לטפל ולשמור על בריאות הזולת. עד יום פרישתו, בגלל הופעת מחלתו, הוא קרא בכל יום מספר מאמרים חדשנים בעיתונות המקצועית מהשורה הראשונה.
אני מתפלל בשם כולנו שינוח בשלום ושימשיך לשמור עלינו ממעלה.
יהי זכרו ברוך.
דר סולומון ברטהולד במרפאתו בשעת קריאת עיתונות רפואית עדכנית

נר זכרון

נר זיכרון הודלק על ידי דן שרון מיאמי פלורידה בתאריך 03.11.2012 Rest his soul in peace.He was an iconic doctor in our city Bacau, Romania.
נר זיכרון הודלק על ידי Aviva Goldenberg Toronto Canada בתאריך 03.11.2012 Very few people can leave such a lasting impression as my uncle.Pleasant personality, pluralistic interests and a great medical career will keep him in our memories.
נר זיכרון הודלק על ידי , New York, NY. Vera Popa בתאריך 05.11.2012 He was a fine person and a great friend to all of us. He was a specialist in his field of medicine.
נר זיכרון הודלק על ידי אנה ליפשיץ בתאריך 05.11.2012 יהי זיכרו ברוך.
נר זיכרון הודלק על ידי מרטין סימון בתאריך 08.11.2012 הוא היה רופא אנושי ומלא אמפטיה ובן אדם מלא ידע בתחומים רבים ומגוונים. יהי זכרו ברוך.
נר זיכרון הודלק על ידי דרמר עדית בתאריך 14.09.2014 רופא מעולה ובן אדם במלוא מובן המילה,דבר שלא מובן מאילו .
יהי זכרן ברוך,
נר זיכרון הודלק על ידי Alice Abraham, New York NY בתאריך 14.07.2015 He is missed by all of our family. It is rare to encounter such a kind, good human being. God bless him and his legacy.
נר זיכרון הודלק על ידי ליביו סולומון בתאריך 14.07.2015 רופא ברמ"ח איבריו לרמ"ח איברנו.
תמיד מתעניין, קורא ומתעדכן, כתבי העט המקצועיים האחרונים על שולחנו, שמה יהיה רגע פנוי.
אח דואג לאבי ודוד לי ולשלי.
יהיה זכרך ברוך ודוגמה לאחרים.
נר זיכרון הודלק על ידי Aviva Goldenberg Toronto בתאריך 15.07.2015 You are in our thoughts and prayers in these moments of remembering.נר זיכרון הודלק על ידי Aviva Goldenberg Toronto בתאריך 15.07.2015 You are in our thoughts and prayers in these moments of remembering.נר זיכרון הודלק על ידי Aviva Goldenberg Toronto בתאריך 15.07.2015 You are in our thoughts and prayers in these moments of remembering.נר זיכרון הודלק על ידי Dan Sharon בתאריך 15.07.2015 God bless his memory!
נר זיכרון הודלק על ידי Vivy-Sorella בתאריך 06.08.2015 L'image de mon cher père Za"l m'accompagne presque tous les jours de l'année.Sa générosité et son esprit de tolérance,sa rigueur professionnelle et sa droiture,son mode de vie,tout cela constitue un model,une inspiration permanente pour mes filles.Et donc une bénédiction....

הדליקו נר זכרון

מילים לזכרם

רופא נדיר,  /  דרמר עדית

09:21 14.09.2014

הכרתי את הרופא בזכות הורי,ובעיקר בזכות אבי ,שהיה בין מטופלי ד"ר סלומון היקר,
אנחנו ילידי רומניה,מעיר הולדתו של ד״ר סלומון.
קבלנו טיפול רפואי הכי טוב , מקצועי עדכני ,נרחב.
הרגשנו ביטחון שאנחנו בידיים הכי טובות שיש.
היה מאד מיקצועי ולא פחות חשוב אנושי ונעים.

יהי זכרו ברוך,
ולא נשכח,

In memory of Dr. Solomon Berthold  /  Sanda Vero - New York , USA

23:16 03.02.2013

An evening in Tel Aviv, about forty years ago.Menahem, my long time partner was writhing in pain. Earlier that day, a "genius" sent by the health care company,had prescribed papaverin pills (which M. wouldn't take , just to prove that a real man can fight the pain ...) / At 10:30 I called Dr.Solomon, whom I only knew as the father of my student (and now dear friend)Aviva.He came and immediately diagnosed an infected appendix, ready to erupt.He called an ambulance ans also the hospital, where Menahem underwent emergency surgery that probably saved his life. Many years later , I was visiting my parents in Jerusalem, I experienced one of the acute abdominal pain spells that had been plaguing me for quite a while.So far,nobody had been able to find the cause. I went to Dr.Solomon, who was still practicing at an age when most of his contemporaries were retired.He told me that there seemed to be something going on inside one of my inner organs and suggested an abdominal ultrasound test upon my return home.Bingo! It tured out to be my gallblader.Blessed be his memory !

הוסיפו מילים לזכרו/ה