ד"ר רטי-רוזנברג גבור

1929 - 2011
ד"ר גבור רטי נולד בבודפשט ב 06.03.1929 לאלזה רוזנברג ילידת קולושוואר ולארנולד רוזנברג, הי"ד, יליד נאדיוואראד.

GABOR TAMAS ROSENBERG - שמו המלא כפי שמופיע בתעודת הלידה.

את מלחמת העולם השניה חווה בתור נער. במלחמה איבד את אביו ונותק הקשר לאחותו מרתה, שנשלחה למחנה זקסנהאוזן בגרמניה (תבדל לחיים ארוכים מתגוררת כיום בבודפשט).

ב-1944 עמד בתור לרכבת המוות לאושוויץ ממנו הצליח להינצל בעזרת תושייתה של אימו ז"ל, שמשכה אותו מהתור של הגברים קשרה מטפחת לראשו והפכה אותו לילדה. חייל פשיסטי שראה את המתרחש, הפנה את מבטו והמשיך בדרכו וכך חזר לגטו.

אחרי המלחמה השלים בגרויות והתחיל ללמוד רפואה אז גם החליף את שם המשפחה מרוזנברג לרטי.

בשנת 1956 עם פרוץ המרד ההונגרי ברח יחד עם אימו לאוסטריה ומשם לארץ ישראל.
תחילת דרכו המקצועית בארץ היתה באזור בנימינה חדרה כפר גליקסון גבעת עדה ללא שפה בתנאים קשים של אותה התקופה, אבל למרות הכל הוא בחר להשאר בארץ.

בשנת 1970 עבר עם המשפחה להרצליה שם עבד עד פרישתו לגימלאות עבור קופת חולים מאוחדת כרופא משפחה ואחראי על אזור השרון.

בתור רופא הלך שמו לפניו כאיש מקצוע מהשורה הראשונה, עם יכולת איבחון יוצאת מן הכלל, אבל ההערכה אליו מצד החולים נבעה מהיותו קשוב לבעיות ולמצוקות האדם באשר הוא אדם, שתמיד מצאו אצלו אוזן קשבת ותמיד בנחת רוח ובחוש ההומור שלו שהיה ידוע לכל.

למרות מה שעוללו לו ההונגרים הוא חי ונשם את התרבות ההונגרית. בראש ובראשונה המטבח ההונגרי, אבל גם ספרים, עיתונים, טלויזיה, מוסיקה, הצגות, אופרטות ועוד.

נפטר ב-4.01.2011 בביתו בהרצליה השאיר אחריו אשה-רות, שתבדל לחיים ארוכים, ילדים, נכדים ואחות.
יהי זכרו ברוך.

פורטריט מ 2009
עם זוגתו רות
עם בן גוריון
בשנות העשרים לחייו

נר זכרון

נר זיכרון הודלק על ידי דני דנוש בתאריך 02.06.2011 היה אישיות גדולה, מקצועי מאוד ובעל חוש הומור נדיר
נר זיכרון הודלק על ידי ברכה ואבי אונגרו בתאריך 03.06.2011 נזכור אותך לעולמים איש חכם אוהב אדם שקט וצנוע.

יהי זיכרך ברוך
נר זיכרון הודלק על ידי ג'ורג'יקה ובנדי דנוש בתאריך 03.06.2011 במשך 54 שנים היה חברנו הטוב והקרוב ביותר. נזכור אותך לנצח !
נר זיכרון הודלק על ידי רות רטי רוזנברג בתאריך 25.07.2011 אהבת חיי, בעל ואבא למופת
הרפואה בשבילך היתה יעוד
נר זיכרון הודלק על ידי גדי בן מאור בתאריך 22.07.2022 אין מילים לתאר את הטוב לב אנושיות אהבת אדם טיפלת בכל המשפחה לדורותיה.תודה ענקית עלהכול

הדליקו נר זכרון

מילים לזכרם

רופא המשפחה שלנו  /  סמדר גלעד

21:21 27.07.2022

נולדתי בשנת 1965 בהרצליה. מאז שאני זוכרת את עצמי, הייתי הולכת עם אימא שלי לרופא המשפחה, ד"ר רטי. אימא שלי ז"ל סבלה מלחץ דם גבוה ולכן נאלצה ללכת לעתיפ קרובות לביקור אצלו. הוא קיבל אותה בכבוד רב, בסבר פנים. קרא לה גב' לבני. ד"ר רטי, בשנות ה 70, 80, 90, בהרצליה. הקפיד להצחיק אותנו ולקרוא לאימי, תימניה שאינה יודעת קרוא וכתוב, גברת. גברת לבני. וזה לא מובן צאליו בכלל ומרגש אותי עד היום. יהי זכרו ברוך.

אבא בעצם היה גבור, לפחות שלי!!  /  אילן רטי

19:29 02.01.2017

היה לי מורה למתמטיקה.שאלתי אותו מה פשר היחס אלי הכבוד העוגות המהממות הסתכל לי בעינים ואמר: "כשאני רואה את אבא שלך אני מוריד את הכובע"
אבא היה אדם עם אידיאלים. בזמנו היה נוסע על אופנים בגשם לבקור חולים.
ולא רצה לקחת כסף על ביקורי בית. אפילו שראיתי בעניים שלי שמנסים לדחוף לו כסף בכח, לא עזר להם...והיום, איפה יש דברים כאלה, איפה? יום אחד הגעתי לארגן מסיבה באיזה ישוב ובשיחה עם איזו בחורה צעירה התברר לה ששמי אילן רטי.
היא התרגשה וסיפרה לי ששמעה על אבא מאמא שלה וסיפרה לי כיצד אבא טיפל במסירות באמא שלה והציל את חייה. מעניין שהבחורה עדין בכלל לא נולדה אז בזמן הטיפןל ...
אבל השם של אבא הלך לפניו עשרות שנים אחרי, נדהמתי מהסיפור.
לאבא היתה מתנה מיוחדת. הוא היה מסוגל לאבחן אנשים על ידי שיחה והסתכלות עליהם והתרופה הכי אפקטיבית שהיתה לו היה חוש ההומור החזק שלו והוא השתמש איתו הרבה ולהרגיע אנשים. היום ישנם כבר מחקרים שאומרים שצחוק והומור מחזקים את המערכת החיסונית של הגוף, יש לי הרגשה שאבא ידע על זה כבר.
יום אחד בשיחה עם מנהל בנק שאל אותו אם איך הוא מרגיש? אבא ביקש מהמנהל
להגיע אליו לקופת חולים אחרי העבודה בבנק לבדיקה. מנהל הבנק הגיע והבדיקה הצילה את חייו. פעם הגיע מישהו לבדיקה בקופת חולים. אבא עבד במאוחדת בקומה שניה. הבדיקה הראתה שהכל תקין והחולה ירד למטה. באותו הזמן נכנס לחדרו כבר הבא בתור ואולם האינטואיציה של אבא אמרה משהו לא בסדר ראה את הפנים שלו. אבא ביקש סליחה ואמר לפציינט שהוא חיב לרדת מטה לבדוק משהו. אבא ירד במדרגות ובאותו רגע ראה את החולה מחליף צבעים ומתמוטט. אבא החל מייד בהחיאה ולבסוף נאלץ להכות באגרופו בצלעות והצליח להציל את חייו. מאוחר יותר סיפר לי אבא שאם הוא לא היה שם באותו רגע החולה היה נפטר. אבא הציל מאות חיים של אנשים וטיפל במסירות בכל החולים והלא חולים. אנשים לא היו מוכנים להתפנות למגן דוד או בית חולים אלא אם כן דיברו עם אבא קודם ולא יעזור כלום. את הסיפור הזה ואחרים סיפר לי אבא רק כשהפצרתי בו לספר לי מקרים שבהם הציל חיים מותר לציין שאם לא הייתי שואל לא הייתי יודע כיון שאבא שמר על צניעותו אבל בעצם היה גבור ואולי בגלל זה שמו היה דר רטי גבור.

מדברי ההספד  /  אמיר רטי

07:40 09.06.2011

איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא

אופק חייו של אבא עוצב בתור לרכבת המוות לאושוויץ ממנו הצליח להינצל בעזרת תושיתה של אימו ז"ל וחייל פשיסטי שראה את המתרחש, הפנה את מבטו והמשיך בדרכו. בחזרה בגיטו התחבא מתחת למיטה בעת חיפוש אחר יהודים נמלטים וגם כאן ניצל. הוא מעולם לא דיבר על אותה תקופה אפילה. לפני שנה בערך הקשיתי עליו וביקשתי שיספר לי על מה שקרה והדבר היחיד שהצלחתי להוציא ממנו היה תיאור כיצד קלגס הונגרי מכה יהודי זקן וכפוף באמצע הרחוב עד שזה התמוטט ונפל. לא ציפיתי ממנו למשהו אחר, אפילו בתוך התופת הוא דאג וסבל עם האחר ולא ראה את הסבל שלו ומי שהכיר אותו יודע שתכונה זו ליוותה אותו כל חייו. הוא היה מעיין שופע של חמלה ואהבה לאדם באשר הוא אדם והכל לווה בהומור המדהים שלו שכולם הכירו.
את המלחמה עם המוות לא ניתן לנצח אבל היו לו עוד הרבה קרבות שבהם ניצח למשל במלחמת ששת הימים הוא יצא עם שני גיפים לסיור הגיעו להצטלבות והי צריך להחליט מי יפנה שמאלה ומי ימינה הגיפ השני עלה על מוקש ואף אחד בו לא שרד. היו גם תאונות, מחלות ועוד ומכולם יצא בשלום. והיו גם המלחמות על חיי הפציינטים שלו שבעשרות אולי מאות מקרים הוא הצליח לרפא אותם. את אלה שלא הצליח לרפא הוא טרח לנחם ורץ לבקר אותם בבתי חולים (הייתי איתו שם).

גם את הקרב האחרון שלו הוא ניצח- הוא החליט היכן מתי ואיך הוא יעבור לעולם הבא: בביתו עם משפחתו ובחטף ללא סבל ובכבוד הראוי לו ומלאך המוות שראה את המתרחש, הפנה את מבטו והמשיך בדרכו.

המורשת אותה הנחיל לנו היא אהבת האדם באשר הוא ללא הבדל מוצא דת גזע ומין. הוא עצמו התחתן לפני 49 שנים עם אשה ממוצא מרוקאי , אמא שתבדל לחיים ארוכים, מה שבזמנו לא היה מובן מאליו. לאשה זו הוא חב לפחות 10 שנים מחייו, אשת חייל שטיפלה בו בנאמנות על אנושית וליוותה אותו עד נשימתו האחרונה במסירות אין קץ ועל כך תבורכי.
דבר נוסף שלימד אותנו היא מידת הצניעות הוא סלד ממותרות והסתפק במועט.

נוח על משכבך בשלום אבא יקר ואהוב תודה על כל מה שנתת בחייך ועל השבועיים האחרונים אותם בילינו טיולים וארוחות בוקר בשירה ובריקודים ומי שלא ראה אדם בגילו ומצבו רוקד ושר לא ראה שמחה מעולם.

היה שם למעלה מליץ יושר לנו ולכל עם ישראל

הרופא והאיש היחיד והמיוחד  /  שרית ויצחק סבאג -חדרה

21:01 02.06.2011

הוא היה חכם,
הוא היה איטלגנט,
היה לו חוש הומור,
ולכל המשפחה אהב לעזור.
לעולם לא נשכח אותך
ד"ר רטי.
לעולם לא,כי אתה אדם
מ י ו ח ד...

יצחק ושרית סבאג.

הוסיפו מילים לזכרו/ה