ד"ר בן ליש אפרים

1948 - 2010
נולד בשבדיה ב-1948. עלה ארצה ב-1949 לקרית מוצקין.
למד בבית הספר לרפואה הדסה ירושלים משנת 1967 עד 1972 כעתודאי. שירות צבאי משנת 1973 עד 1978 כקצין רפואה, כולל יחידות שדה, שנת התמחות בביח' צפת באורתופדיה, מרדים במלחמת יום כיפור. השתחרר מן הצבא בדרגת רב סרן.

התמחות בכירורגיה כללית בבי"ח נהריה משנת 1978 עד 1985.
1985-1988 כירורג בבי"ח נהריה, במחלקה ובמיון.
משנת 1988 עד מותו כירורג איזור הצפון של קופת חולים לאומית.
משנת 1990 ועד 2000 כירורג בקופת חולים מאוחדת, וכן, כירורג בוועדות הרפואיות של ביטוח לאומי, קליניקה פרטית פעילה, מתנדב במרפאה לגילוי מוקדם של סרטן השד, ניתוח בכל חדרי הניתוח הפרטיים בחיפה.

רופא אשר דלתו היתה פתוחה לכל. רופא אוהב אדם אשר ראה במקצועו יעוד. טיפל באלפים רבים של חולים אשר לכל אחד מהם הקדיש זמן איכות אישי של אבחון יסודי הנסמך על ידע רב בכל תחומי הרפואה, היגיון חד וביצוע דקדקני הלוקח תמיד בחשבון גם את הצד האסתטי של התוצאה.

עבודתו נעשתה בזהירות ובאחריות תוך הקפדה יתרה על מניעת הסתבכות והזדהמות. אופן טיפולו היה מרגיע ומשרה בטחון, מתלוצץ ומרבה בהסברים ברמת ההבנה של השומע. בצניעותו הכיר תמיד במגבלות אמצעיו והקפיד להפנות מטופלים אשר לא היה באפשרותו לסייע להם - למקום הנכון לכך. משום כל אלו היה תמיד עמוס במטופלים אשר רצו בשירותיו שלו בלבד.
הרבה להשתתף בהשתלמויות מקצועיות לצורך לימוד והרחבת היריעה, מהן הפיק ידע רב עקב זכרונו הפנומנאלי.

תחומים בהם רכש מומחיות מיוחדת היו סרטן השד, קולון ורקטום, ניתוחי בקע, לפרוסקופיה וכריתת כיס מרה פולשנית, הרחקת לימפומה, נגעי עור ועוד.

הוא זכה לאינספור מכתבי תודה והוקרה ממטופלים אשר לא רק הביעו שביעות רצון מן הטיפול הרפואי אלא התפעלו מאד מן האדם: הדיבור בגובה העיניים, אנושיותו, הבנתו את צורכי המטופל, איכות הדיאגנוזה יוצאת הדופן.
מטופליו היו מכל מגזרי החברה, יהודים, ערבים ודרוזים.

כאדם פרטי, זכה אפרים למשפחה תומכת ומסורה, אשתו אילנה, שלושה ילדים מוכשרים וסקרנים, שלושה נכדים ילדי בתו הבכורה ומשפחה מורחבת בעלת קשרים חמים.

היה מוקף חברים רבים ומסורים כפי שהוכח במשך שלושת חודשי מחלתו ממנה לא קם: GBM - גידול ממאיר במוח.

אמנם הרפואה היתה במוקד חייו המקצועיים של אפרים, אך הוא היה אדם רחב דעת ומשכיל, בעל תחומי עניין רבים נוספים בהם היה אוטודידקט.

החשובים שביניהם היו תעופה - בה גילה עניין וידע רב ואף כמעט הוציא רשיון טייס, מוזיקה קלסית לה הקשיב כל חייו ואף השפיע על ילדיו, טבע וגיאוגרפיה אותם מימש גם בגופו ובמצלמתו ולא רק בנפשו, פיזיקה ומדע בהם תמיד ניתן היה לעניינו ולגרום לו להעמיק בסוגייה.
מחתונת בתו אסנת
לימודים בהדסה ירושלים
בקליניקה הפרטית בקרית מוצקין

נר זכרון

נר זיכרון הודלק על ידי סולי בתאריך 26.06.2011 חבר יקר ואיש רעים עדיין קשה לקבל שחברנו בן לי לא איתנו. נזכור אותך תמיד
נר זיכרון הודלק על ידי פינקלשטיין אביבה בתאריך 11.11.2011 לפני הכל - אדם!

ד"ר בן ליש, אתה תחסר.
נר זיכרון הודלק על ידי רחל בן שושן בתאריך 22.06.2013 אתה חסר כאדם וכרופא
אנו זןכרים את העזרה שקיבלנו ממך
נר זיכרון הודלק על ידי משה פרנס בתאריך 20.01.2015 היכרנו בשירות הצבאי. אהבתי את התורנויות אתך. תמיד התבדחת. תמיד טיפלת במסירות במי שנזקק לכך ותמיד גם היית פתוח להסביר ולשוחח כך סתם על כל נושא. מעולם לא התנשאת וכעת אני המום לגלות שאיבדנו אותך. עבורי זו צביטה קשה בלב.
נר זיכרון הודלק על ידי מרדכי רון בתאריך 16.06.2016 הכרתי באופן אישי את האדם והרופא הנפלא אפרים בן ליש. כל משפחתי הייתה בין מטופליו ותמיד עם חיוך, אוירה נעימה, אוהדת ותומכת.
אפרים חסר לכולנו, לכתו הייתה אבדה גדולה הן למשפחתו והן למטופליו. ת.נ.צ.ב.ה
נר זיכרון הודלק על ידי אתי אלבוחר-הלפרן בתאריך 27.09.2018 ד"ר בן ליש. שירתתי כחובשת במרכז רפואי גולן, בשנים 92-94 בכל יום חמישי הגעת למרפאת מומחים. דיברת עם כל חייל וחיילת בנועם. בגובה העיניים. מסביר ומרגיע. אומר שיהיה בסדר והבעיה הרפואית תיפתר. מסביר ומלמד את החובשים והחובשות. אדם ורופא מדהים ומיוחד. לאחרונה הוקמה קבוצת וואטסאפ של קבוצת החיילים. במטרה לשמור על קשר ולהיפגש. היום פירסמו תמונות. באחת התמונות אנו מופיעים יחד. אתה מטפל בחייל.אני מגישה לך כפפות. חיפשתי בגוגל פרטים שלך כדי לשלוח לך את התמונה. נדהמתי לגלות שאינך איתנו. עצב גדול ובכי.
אזכור אותך תמיד. אתי
נר זיכרון הודלק על ידי חיה ויסהוז בתאריך 28.05.2019 אחי היקר, כמעט 9 שנים ארוכות בלעדיך ועדיין כואב. כמה חסר לכולנו.
נר זיכרון הודלק על ידי בת שבע תדהר בתאריך 26.07.2019 עד היום קשה לי להגיע לקופה ולחשוב שד"ר בן לייש איננו... הרופא היקר שלנו, האיש הגדול עם הלב יותר גדול ממנו, הרופא שהיה מלאך שידע להקשיב ולנחם, להתעניין ולעזור, האיש עם החיוך והבדיחה ועם אהבתו למוזיקה הקלסית המרגיעה איך שנכנסו למרפאה. אתה חסר ידיד יקר, היית זן מיוחד - ידעת לרפא את הגוף ובמיוחד את הנפש, תודה על שהיית חלק מחיינו, אהבנו אותך מאד ואם לכתך נשארנו יתומים...
נר זיכרון הודלק על ידי 1234 בתאריך 19.02.2020 1234
נר זיכרון הודלק על ידי 1234 בתאריך 19.02.2020 1234
נר זיכרון הודלק על ידי חיה ויסהוז בתאריך 01.04.2020 אחי אחי. היחיד לי. בעיצומה של מגפה וירלית בה נדונים כל העת ענייני בריאות, ודעתך אינה נשמעת. כמה חבל.
נר זיכרון הודלק על ידי לינדה בתאריך 25.06.2022 היית אדם ורופא משכמו ומעלה לנצח אזכור אותך
נר זיכרון הודלק על ידי ברוך בתאריך 03.07.2022 אני זוכר אותך .רופא הכי טוב ובן אדם עם לב גדול. תודה רבה לך על כל משעשעת. חבר. אתא חסר
נר זיכרון הודלק על ידי סולי מזרחי בתאריך 02.04.2023 למרות המרחק בזמן זוכר את האיש היקר הזה שהתחברנו כבר בבית הספר לרפואה והמשכנו יחד בהתמחות בבית החולים בנהריה יהי זכרו ברוך

הדליקו נר זכרון

מילים לזכרם

עוצמתו באהבת האדם  /  מוטי רעות

10:31 24.03.2017

נודע לי על אודות פטירתו במקרה,שנים מספר לאחר לכתו. היית ונארת איש יקר. מנפילי הנושאים בגאון את אהבת האדם בראש מעייניו.

כמעט ארבע שנים  /  חיה ויסהוז

21:08 11.09.2014

מזכירים אותך בכל יום מחיינו.

איש בלתי נשכח.  /  שושי סיני

03:23 09.11.2013

לפני 37 שנים היכרתי את משפח' בן לייש חלקנו קיר משותף בהיותינו שכנים בקריית שמריהו..את המוזיקה הקלאסית והאופרות שמענו גם אנו השכנים ..את האיש שהיה קודם כל אדם לבבי וגם רופא אי אפשר היה לפספס..עם חיוך על הפנים..ואבא גאה לבנות שהיו אז קטנטנות ..ובעצם היה שכן נדיב ..כשנפל אחד השכנים מעל ענף עץ שניסה אותו לנסר וכמו שאומרים "כרת את הענף עליו ישב" מיהר אפריים לקחתו אל ביתו ותפר את החתך ..ממש הדר' של השכנים. נפרדו דרכינו כבר שנים רבות שלא היה כל קשר והנה הידיעה שהוא נפטר היכתה בנו בכאב אני הודעתי לעוד שכנה לשעבר ואף היא הייתה המומה .. אני משתתפת בצער המשפחה ומקווה שלעולם לא יישכח האדם התמיר והמרשים ..יהי זכרו ברוך

חבר, אתה חסר.  /  ד"ר אריה בקלו

11:27 19.06.2011

הייתי מתמחה צעיר ברפואת ילדים בבי"ח נהרייה.שם נתקלתי לראשונה בכירורג הגבוה,זה עם הסבלנות,נכון להיענות גם לקריאתם של מתמחים זוטרים ולא שוכח לספר גם בדיחה טובה "על הדרך".
מאז זרמו מים רבים בנחלינו,אפריים סיים את עבודתו בנהרייה והצטרף ככירורג לקופ"ח לאומית בעכו ולשם הגעתי גם אני כמומחה בילדים.
על עבודה מול ד"ר בן ליש אומרת הקלישאה: העונג כולו שלי.
וכך היה.היה פשוט כיף להיעזר בו בכל פעם שנדרש ,סתם לפטפט,לרכל ולספר בדיחות.
קשרינו התרחבו גם לשעות שמחוץ לעבודה ובאופן טבעי החברות הפכה לחברות משפחתית.
אתה חסר לי אפריים. אני מחפש אותך כל בוקר בחניה,מרים טלפון לחדר הכירורג רק כדי להזכר שאתה כבר לא שם למענה, וכל יום שחולף רק מעצים את גודל חסרונך כרופא, אדם וחבר.

הוסיפו מילים לזכרו/ה