ד"ר גרופר משה

1907 - 1992
ד"ר משה גרופר, מוותיקי רופאי המשפחה בחדרה, הלך לעולמו בחול המועד פסח, 20 באפריל 1992, לאחר שנים רבות של עשייה ברוכה בתחום בריאות המשפחה ותרומה לקהילה בחדרה, בה השתקע מאז עלייתו ארצה מצרפת בשנת 1951.
ד"ר גרופר משה נולד בעיירה בבדג ברומניה, למשפחה יהודית שורשית, נצר למשפחת רבנים ידועה. זרעי הפעילות הציונית נטעו בו כבר בבית ההורים אשר אחדים מבני המשפחה היו בין מייסדי המושבות ראש פינה וזכרון יעקב.
עם סיום לימודיו התיכוניים הוא עזב את רומניה ועבר ללמוד רפואה בשסטרסבורג בצרפת. שם הוא פגש את קלייר לבית טייכר עמה התחתן בסוף לימודיו ויחדיו הקימו משפחה לתפארת.
לאחר שהצליח לשרוד את אימי מלחמת העולם בצרפת, עלה ד"ר גרופר עם אשתו ושלושת ילדיו ארצה בשנת 1951 והשתקע בחדרה. את עבודתו הרפואית איפיינה גישתו האנושית והמעורבות הרבה במצוקותיהם של החולים בהם טיפל. הוא לא היה רופא משפחה שגרתי כי אם ידיד ורע, תומך ודואג למשפחות שבפיקוחו. מאז 1953 הוא שימש בתפקיד המנהל הרפואי של המרפאה האזורית בחדרה וקידם מרפאה זו בצורה יוצאת מן הכלל עד פרישתו לגימלאות בשנת 1974. אולם הוא לא הסכים לפרוש ממקצוע הרפואה בו ראה שליחות חברתית וייעוד והמשיך לרפא חולים עד עצם יומו האחרון.
ד"ר גרופר ורעייתו קלייר הביאו לעולם שלושה ילדים: חוה קאליפה, מחנכת וחברת קיבוץ, ד"ר עמנואל גרופר, אף הוא איש חינוך בכיר בתחום החינוך הפנימייתי שידוע בארץ ובעולם, וד"ר דני גרופר, פסיכיאטר בכיר הממשיך את דרכו בתחום הרפואה והטיפול באנשים הזקוקים לעזרה. תשעה נכדים היו לו, כאשר אחד מנכדיו, אבישי, שסבא משה היווה עבורו דמות מופת להזדהות, ממשיך אף הוא בדרך הרפואית, סיים לימודי רפואה בהדסה וכיום מתמחה בקרדיולוגיה.
לסיום, ניתן לצטט מדבריו של ד"ר דיקר שהספיד אותו בשם ההסתדרות הרפואית: "...ד"ר משה גרופר ישאר חרוט בזכרוננו כאדם טוב, חכם ונבון אשר מסר מניסיונו ומתבונתו לחבריו הרופאים, למשפחתו ולתושבי העיר חדרה. אדם יקר היה, ספוג תרבות יהודית וכללית, אציל נפש שקנה שם טוב בקרב תושבי חדרה בכלל ובקרב החולים הזקוקים לעזרתו בפרט. יהודי יקר, נעים הליכות, בעל תכונות נעלות ונשגבות.עם הסתלקותו ירד מנוף עירנו רופא ותיק, מוכשר ומנוסה. מורה דרך וחבר נאמן. בשם חברי סניף ההסתדרות הרפואית בחדרה אנחנו נפרדים ממך, תנוח בשלום על משכבך ותהא נפשך צרורה בצרור החיים ויהי זכרך ברוך לעולמי עד...".

נר זכרון

נר זיכרון הודלק על ידי דליה הלר בתאריך 20.04.2024 הנכד דר' גרופר אבישי ינק את העזרה לאדם משפחה לתפארת

הדליקו נר זכרון

מילים לזכרם

הוסיפו מילים לזכרו/ה