עמוד בית יום ה, 05.12.19
כנס חינוך רפואי בהתמחות – נובמבר 2019

כנס חינוך רפואי בהתמחות נערך בנובמבר 2019. מטרת הכנס היתה לקדם שיח מחקרי ואקדמי מעמיק על לימוד והכשרת מתמחים, סטאז'רים וסטודנטים לרפואה.

נושאו המרכזי של הכנס התמקד בתהליך שהתחילה המועצה המדעית בשנים האחרונות, של התמחות מבוססת תוצאים – CBME.

בכנס סקרו הדוברים את היבטיו השונים של החינוך הרפואי, ואת התיאוריות בקרב הקהילה הרפואית

מן הדברים שנאמרו בכנס:

 

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית: "למרות שמקצוע הרפואה הוא שמרני ביסודו, המועצה המדעית פתוחה לשינויים ברפואה וזה כולל:

  • אישור התמחות במחצית המשרה במקצועות שמאפשרים זאת.
  • שימוש בסימולטורים מתקדמים לשיפור מיומנויות קליניות.
  • מסלול 8400 המאפשר להתמקצע בתחום ההיי טק.
  • והביו טק וה-CBME, שהוא גולת הכותרת - חינוך רפואי מבוסס תוצרים, שמבטא את התובנה שההכשרה צריכה לכלול יותר מיכולות קליניות".

פרופ' גידי פרת, יו"ר המועצה המדעית בהסתדרות הרפואית: "ה-CBME היא שיטה שמאפשרת למתמחים לרכוש את הכישורים לעולם הרפואה. הדגש הוא על מה המתמחה יידע לעשות, לא מה הוא יידע לצטט מהספר. זה מה שהחולים שלנו צריכים ומה שהחברה שלנו צריכה".

עו"ד לאה ופנר, מזכ"ל ההסתדרות הרפואית: "השאלה מי צריך להיות אחראי לחינוך רפואי היא קריטית. האם הפוליטיקה צריכה להיות זו שאחראית? המדינה? הכלכלנים? קופות החולים? - החיבור בין המועצה המדעית, ההסתדרות הרפואית והאיגודים יוצר פרופסיה שמבטיחה שההכשרה תהיה איכותית, ממוקדת וקשובה לצרכים אבל לא נתונה ללחצים. "הדבר שהכי יכול להפחיד אותי כאזרחית מן השורה, הוא שההכשרה הרפואית תהיה בידם של פוליטיקאים, או בידם של הכלכלנים, ולא בידם של הרופאים. עצם העובדה שהפרופסיה לוקחת על עצמה לדאוג לדור ההמשך ולא במילים אלא במעשים, זה לא דבר רגיל. זה ממש לא מובן מאליו שיש גוף, פרופסיה שלמה, שמוכנה לחשוב לא עליה, ולא על היום, אלא על המחר, על 7 שנים פלואס קדימה, העובדה הזו היא יוצאת דופן ואין לה אח ורע באף מקצוע. המודל של המועצה המדעית כחלק מהפרופסיה, אשר מכשירה את דור העתיד, הוא מודל שבעולם מבקשים לחקות, ואנו מקבלים המון פניות כדי ללמוד וליישם אותו."

ד"ר חילו אליאס, מומחה לרפואה פנימית ומתמחה בקרדיולוגיה בבית חולים הלל יפה בחדרה: "צריך לדעת ללמד, ללמוד, או למצוא את הדרך להיות רופאים לעם ולא רק רופאים לישיבת בוקר! אנחנו צריכים לדעת טוב יותר לדבר עם החולים ובני משפחתם בשפה שלהם! צריך בתקופת הלימודים לנצל את הזמן כדי ללמד את המיומנויות הרכות. את החומר המדעי כבר לומדים מצוין".

לאלבום התמונות מהכנס

האפליקציה של הר"י

האפליקציה שנותנת מענה לצורכי הרופאים והמטופלים

רוצה לדעת מה יש באפליקציה? לחץ/י
הזן/י מספר נייד ותקבל/י הודעת סמס עם קישור להורדת האפליקציה:
הבהרה משפטית: כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי או משפטי. אין הר"י אחראית לתוכן המתפרסם באתר זה ולכל נזק שעלול להיגרם. כל הזכויות על המידע באתר שייכות להסתדרות הרפואית בישראל. מדיניות פרטיות

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, בניין התאומים 2 קומות 10-11, ת.ד. 3566, מיקוד 5213604. טלפון: 03-6100444, פקס: 03-5753303