• אתרי הר"י
 • Alternate Text Alternate Text
 • התחבר/י

  כניסה לחשבון שלי

עמוד בית
שבת, 17.04.21

רופא בעל שליטה, פרישה פיננסית ואיך זה בסוף קשור למסים

האם מתאים לך ולו למספר דקות, לדלג קדימה לגיל 72 על מנת לדון בפרישה הפיננסית שלך ובגבעת הכסף שתצטבר אצלך בחברה ,או שאין לך זמן עכשיו, כרגיל...

לא פעם אנו מסייעים לרופאים בעלי שליטה לערוך אנמנזה פיננסית לקראת פרישה או בשפה שלנו - פרישה פיננסית.

אבל רגע, מה זה בעצם פרישה פיננסית?

פרישה זה מושג המוכר לנו ופיננסית התחיל להיות לנו מוכר בגיל מאוחר יחסית... אבל מה זה ביחד?

התחלנו להתפרנס סביר בגיל מאוחר יחסית, נגיד 38. בהתחלה שכיר בציבורי, אחר כך עצמאי בקהילה ואז שפר מזלנו ויכולנו להתאגד כחברה.

במשך השנים לא נאלצנו למשוך את כל הרווחים מהחברה והצטברה בחברה גבעה קטנה של כסף, אבל בסוף כאשר נחליט לסיים לעבוד, בערך בגיל 72, מה עושים עם כל הגבעה הזו שם בחברה.

לאחרונה הצטרפה עננה נוספת ובקרוב יתחילו לקרוא לחלק מאיתנו "חברת ארנק", ומי מאיתנו שיתפתה להסכים עם הכינוי החדש הזה, הדבר עשוי לעלות לו ביוקר ולגרום לגבעת הכסף להצטמק.

תמיד אמרו לנו ובצדק כי חלק גדול מתכנוני המס הם למעשה דחיית תשלום המס והדבר מקבל חיזוק נוסף לאור העובדה כי בשנים האחרונות שיעור מס החברות במגמת ירידה.

עד פה הכל טוב ויפה, אבל בסוף הכסף נותר שם בחברה ואנחנו הרי נרצה אותו בחשבון הבנק הפרטי שלנו.

כמובן שניתן למשוך אותו ולשלם מס דיבידנד, אבל בחרתי להציג כאן עוד דרך לגיטימית להעביר חלק מאותה גבעה אלינו בעלי השליטה ועם פחות מס.

 

 • זה מתחיל במקום בו כדאי לעגן כבר היום את יחסי העבודה שלנו בחברה על ידי הסכם העסקה, ייחודי לנו כבעלי שליטה בחברה, כדמות מפתח אשר מקובל וראוי שבבוא היום, תהיה זכאית לפיצויים מוגדלים בפרישה, כפי שנהוג ומקובל במשרות ניהול בכירות. פיצויים כאמור אינם חייבים בתשלום ביטוח לאומי. מומלץ מבעוד מועד ובאופן שוטף לייעד חלק מכספי החברה לטובת תשלום הפיצויים בעתיד.
 • יש להניח כי נמשיך את הפעילות הפרטית גם לאחר גיל הפרישה הרשמי בו נסיים את תפקידנו בציבורי ולפיכך נוכל לפנות יותר זמן לפעילותנו הפרטית בחברה. עובדה זו עשויה להצדיק העלאה בשכר אשר תגדיל בבוא היום את החיסכון במס ותקרת הפטור ממס בגין הכספים שנצברו.
 • זה עובר דרך היתרון בלבצע רצף פיצויים/רצף מעסיקים-  צירוף תקופות העבודה יעניק חסכון מס עתידי גדול, בין היתר, בשל הגדלת הפטור ממס על יתרת הכספים שההתחשבנות לגביהם נדחתה למועד מאוחר יותר.
 • זה גם חייב לעבור דרך תיקון 190 משנת 2012 שהביא עמו מספר בשורות :
 1. האפשרות לבצע הפקדה לפנסיה באופן שוטף ובאותם תנאים הנהוגים אצל שכירים שאינם בעלי שליטה.
 2. האפשרות לבצע משיכת הון פטורה עד לתקרה של כ-741  א"ש 937) א"ש בשנת 2025), כנגד ויתור על הפטור החודשי העומד לרשותו מגיל הזכאות ועד לאריכות ימינו.
 3. תשלום "פנסיה תקציבית" לבעל שליטה-  קצבה אשר החברה רשאית לשלם לבעל השליטה מתוך המשאבים הכספיים שלה ובסדר גודל של 1.5% לכל שנת עבודה בחברה, אשר מוכפלים בשכר הממוצע במהלך כל שנות העבודה בחברה.
 • ולקינוח ,יש לדרוש דחיית התחשבנות עם רשויות המס בגין הכספים שישולמו לבעל השליטה בעת הפרישה, שכן פריסת מס עשויה להביא לשחיקת מרכיב המס באופן משמעותי.

 

ועל כך אמרו אבותינו - סוף מעשה במחשבה תחילה

 

מאמר זה נועד למסירת מידע בלבד ואין לראות בתכנו יעוץ או חוות-דעת.

הכותב רו"ח ארז כהן ממשרד חגואל ושות' רואי חשבון המתמחה ברפואה עסקית

הבהרה משפטית: כל מידע המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי או משפטי. אין הר"י אחראית לתוכן המתפרסם באתר זה ולכל נזק שעלול להיגרם.
כל הזכויות על המידע באתר שייכות להסתדרות הרפואית בישראל. מדיניות פרטיות
כתובתנו: ז'בוטינסקי 35 רמת גן, בניין התאומים 2 ק-11, ת.ד. 3566, מיקוד 5213604. טלפון: 03-6100444 פקס: 03-5753303