עמוד בית
יום ג, 30.11.21
טיפול בילד שנחשף לחומר רעיל

המלצות הוועדה מטעם: האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, החוג הישראלי לרפואה דחופה ילדים, האיגוד הישראלי לרפואה דחופה, החברה הישראלית לטוקסיקולוגיה, החברה הישראלית לפדיאטריה קלינית (חיפ"ק), החברה הישראלית לפדיאטריה אמבולטורית (חיפ"א), האיגוד הישראלי לפרמקולוגיה קלינית

 

הרעלות הן גורם שכיח לתחלואה ולתמותה בילדים. בכל מקרה של חשד להרעלה יש לנסות ולזהות את החומר הרעיל שגרם לה באמצעות לקיחת אנמנזה, ביצוע בדיקה פיזיקאלית מקיפה ובדיקות עזר על פי החשד. בדיקות המעבדה אינן תחליף לאנמנזה ולבדיקה הגופנית. אין מקום לביצוע סקירת רעלים בשתן באופן שגרתי בילדים המתקבלים למחלקה לרפואה דחופה (מלר"ד) עקב הרעלה או חשד לה.

 

במקרים של מגע של חומר רעיל (במיוחד כאשר מדובר בחומצות או בסיסים חזקים) עם העור והריריות מומלץ לשטוף את האזור הנגוע בכמות גדולה של מים זורמים. טיפולים ייחודיים כנגד הרעלות יינתנו לאחר שיבוצע הטיפול התומך הראשוני בהתאם לסוג ההרעלה.

טיפול בפחם פעיל מומלץ במקרים של בליעת חומרים רעילים כאשר החומר נספח על ידי פחם פעיל ונבלע לא יותר משעה לפני שהילד הגיע למלר"ד. אין לטפל בפחם פעיל כאשר נתיב האוויר בסכנה.

מומלץ להתייעץ עם טוקסיקולוג קליני לגבי טיפול אנטידוטאלי וטיפולים ספציפיים לזירוז פינוי רעלים מהגוף ולנטרול השפעתם.

לחצו כאן לחוברת המלאה


מהדורת 2011

האפליקציה של הר"י

האפליקציה שנותנת מענה לצורכי הרופאים והמטופלים

רוצה לדעת מה יש באפליקציה? לחץ/י
הזן/י מספר נייד ותקבל/י הודעת סמס עם קישור להורדת האפליקציה:
הבהרה משפטית: כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי או משפטי. אין הר"י אחראית לתוכן המתפרסם באתר זה ולכל נזק שעלול להיגרם. כל הזכויות על המידע באתר שייכות להסתדרות הרפואית בישראל.
מדיניות פרטיות   תנאי שימוש

כתובתנו: ז'בוטינסקי 35 רמת גן, בניין התאומים 2 קומות 10-11, ת.ד. 3566, מיקוד 5213604. טלפון: 03-6100444, פקס: 03-5753303