עמוד בית
יום ג, 30.11.21
הגישה לתינוק הסובל מדימום לאחר ברית מילה
האיזכור הראשון של דימום לאחר ברית מילה וחשד למחלה תורשתית הוא, ככל הנראה, בתלמוד, במסכת "יבמות". בדיון שבו השתתפו חכמי התלמוד בעיר ציפורי, מסופר על יולדת ששני בניה הקודמים דממו למוות מהחתך לאחר ביצוע ברית מילה. בשאלה, האם יש למול את הבן השלישי הכריעו חכמי התלמוד כי אין למול את הילד, מאחר שקיים סיכון לחייו, לנוכח העובדה שבמשפחה זו יש, כנראה, מחלה תורשתית של הבנים הזכרים עם נטייה מוגברת לדימום.

מחלת ההמופיליה (דממת), הינה מחלה תורשתית קשה ונדירה כתוצאה מפגם בכרומוזום X הגורם לחסר בשני
פקטורים של מנגנון הקרישה (חסר פקטור 8 גורם להמופיליה A וחסר פקטור 9 גורם להמופיליה B). המחלה מתבטאת בדימומים תכופים לשרירים, מפרקים ואיברים פנימיים. חומרת המחלה (דרגת החסר של גורם הקרישה בדם) קובעת את תדירות הדימומים ואת שיעור הופעתם רק לאחר טראומה (חבלה או פציעה כירורגית), או באופן עצמוני. יש לציין, כי הדימומים גורמים להרס מפרקים ובהיעדר טיפול מתאים החולים מפתחים נכות מתקדמת בגיל צעיר. ההמופיליה מוגדרת בחוק כאחת מחמשת המחלות הקשות.

לקריאת נייר העמדה
 

מהדורת 2020

האפליקציה של הר"י

האפליקציה שנותנת מענה לצורכי הרופאים והמטופלים

רוצה לדעת מה יש באפליקציה? לחץ/י
הזן/י מספר נייד ותקבל/י הודעת סמס עם קישור להורדת האפליקציה:
הבהרה משפטית: כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי או משפטי. אין הר"י אחראית לתוכן המתפרסם באתר זה ולכל נזק שעלול להיגרם. כל הזכויות על המידע באתר שייכות להסתדרות הרפואית בישראל.
מדיניות פרטיות   תנאי שימוש

כתובתנו: ז'בוטינסקי 35 רמת גן, בניין התאומים 2 קומות 10-11, ת.ד. 3566, מיקוד 5213604. טלפון: 03-6100444, פקס: 03-5753303