עמוד בית שבת, 07.12.19
ניהול לידות ויילודים בגבול החיות

ניהול לידות "בגבול החיות" הנו נושא מורכב עם השלכות רפואיות, אתיות, דתיות ואחרות. כיוון שכך, נדרשת מעורבות של צוות רב תחומי אשר צריך לדון על המקרה תוך שיתוף ההורים בדיון ובהחלטות.

לידה מוגדרת כסיום הריון של עובר במשקל גדול מ-500 גר' ו/או בגיל 22+0 שבועות ומעלה. נייר זה דן בניהול לידות בטווח שבין 22 שבועות + 0 ימים ו-24 שבועות + 6 ימים המוגדרים כ"גבול החיות" אך אין בכך כדי לקבוע את גיל החיות. 

כאשר מתחיל תהליך המוביל לסיום ההריון בטווח זה יש להעריך תחילה, על סמך מסמכי מעקב הריון ובדיקות נוספות, את גיל ההריון המדויק, המשקל המוערך של העובר, מצב היולדת ומצב העובר. הבעייתיות הנובעת מלידות בגיל הריון זה תוצג להורים על ידי רופא מתחום המיילדות ובמקרים המתאימים תוך שיתוף רופא ילדים. ההחלטה לגבי ההתנהלות בלידה ואחריה תתקבל בשיתוף עם ההורים. סמוך לפני יציאת הוולד, במקרים שבהם לא מבוצע ניטור רצוף, יש לבדוק את חיותו. רופא מיילד חייב להיות נוכח בלידה. 

להלן ההמלצות לגבי ניהולן של לידות ב"גבול החיות" הנגזרים מגיל ההריון ואשר גובשו בהמלצה משותפת של האיגודים המדעיים הנוגעים בדבר (האיגוד למיילדות וגניקולוגיה, החברה לרפואת האם והעובר, האיגוד לרפואת ילדים והאיגוד לניאונטולוגיה): 

1. לידה בטווח שבין 22 שבועות + 0 ימים ועד 22 שבועות + 6 ימים. 

הנתונים מהארץ והעולם מצביעים על סיכויי שרידות אפסיים בגיל זה. בהתאם לכך, יש לנהל את הלידה על פי התוויות רפואיות אימהיות בלבד. ההחלטה לגבי נוכחות רופא ילדים בלידה תתקבל בשיתוף פעולה עם ההורים ובהעדר החלטה כזו על פי מדיניות ביה"ח בו מתנהלת הלידה. במקרה שבו לא תוכננה נוכחות רופא ילדים יש ליידעו מראש על הלידה הצפויה וזימונו המיידי במידה והוולד חיוני (תנועות נשימה וגוף) והילוד יועבר לפגיה. במקרה של וולד שאיננו חיוני וסימן החיים היחיד הוא דופק לב, המעקב יתקיים בחדר לידה או במחלקת ילודים על פי מדיניות בית החולים. קביעת המוות תיעשה על ידי רופא מיילד או רופא ילדים על פי מדיניות בית החולים תוך שימוש באמצעי לבדיקת הפעילות החשמלית של הלב. 

2. לידה בטווח שבין 23 שבועות + 0 ימים ועד 23 שבועות ו-6 ימים.

הנתונים מהארץ והעולם מצביעים על שיעור שרידות מוגבל של פחות מעשירית מהילודים. בהתאם לכך, יש לנהל את הלידה על פי התוויות אימהיות בלבד. זאת, למעט מקרים שבהם ההורים מבקשים באופן מפורש לנהל את הלידה גם על פי התוויה עוברית. יש לזמן רופא ילדים לכל לידה בטווח הריון זה ובכל מקרה של לידת חי, הילוד יועבר לפגייה. קביעת המוות תיעשה על ידי רופא ילדים תוך שימוש באמצעי לבדיקת פעילות חשמלית של הלב. 

3. לידה בטווח שבין 24 שב' + 0 ימים ועד 24 שב' + 6 ימים.

הנתונים מהארץ ומהעולם מצביעים על עליה בשרידות בגיל זה. בהתאם, יש להציע להורים ניהול הלידה גם על פי התוויה עוברית. יש לזמן רופא ילדים לכל לידה בטווח זה ובכל מקרה של לידת חי הילוד יועבר לפגייה. קביעת המוות תעשה על ידי רופא ילדים תוך שימוש באמצעי לבדיקת פעילות חשמלית של הלב.


מהדורת 2010

האפליקציה של הר"י

האפליקציה שנותנת מענה לצורכי הרופאים והמטופלים

רוצה לדעת מה יש באפליקציה? לחץ/י
הזן/י מספר נייד ותקבל/י הודעת סמס עם קישור להורדת האפליקציה:
הבהרה משפטית: כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי או משפטי. אין הר"י אחראית לתוכן המתפרסם באתר זה ולכל נזק שעלול להיגרם. כל הזכויות על המידע באתר שייכות להסתדרות הרפואית בישראל. מדיניות פרטיות

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, בניין התאומים 2 קומות 10-11, ת.ד. 3566, מיקוד 5213604. טלפון: 03-6100444, פקס: 03-5753303