עמוד בית
יום ג, 30.11.21
שימוש בטוח של ילדים בקפצות (טרמפולינות)

טרמפולינות (קפצות, קפציות) הן פופולריות בקרב ילדים ובני נוער. קפיצה על טרמפולינה עשויה להסב הנאה לילד אך נחיתה לא נכונה או נפילה ממנה עלולה לגרום לפציעות קשות ולנכות. פציעות יכולות להתרחש גם כאשר הטרמפולינה נקיה מחפצים, הקפיצים והמסגרות מרופדים וכשההורים משגיחים. מחקרים אחרונים שנעשו בעולם מצביעים על עלייה דרמטית במספר הילדים שנפגעו בעת שימוש בטרמפולינה במהלך השנים האחרונות.

גם בישראל נצפתה עליה משמעותית בשימוש בטרמפולינות, הן ביתיות והן במתחמים מסחריים, פארקי טרמפולינות וכתוצאה מכך עליה דרמטית במקרי היפגעות ילדים.

מנתוני ארגון 'בטרם' שנאספו ממאגר "תיעוד פניות למלר"ד – MSD-ED", שבו נאספים באופן שגרתי נתונים מ-10 בתי חולים בישראל, עולה כי מרבית הפציעות (70%), מתרחשות בעת שימות בטרמפולינות בבית או בסביבתו הקרובה.

מרבית הילדים (88%), נפגעים בעת פעילות פנאי חופשית ובמחצית מהמקים היתה נוכחות מבוגר בעת התרחשות הפגיעה. רוב הפציעות (75%), מתרחשות כאשר יותר מילד אחד קופץ על הטרמפולינה, במיוחד כאשר קופצים יחד ילדים בגילאים שונים.

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים((APP , ממליצה לאסור את השימוש של ילדים בטרמפולינות מכל סוג או גודל בבית, בבתי ספר בשיעורי כושר שגרתיים, במגרשי משחקים ובפארקים של טרמפולינות. המלצת ה- AAP היא לאפשר שימוש בטרמפולינות רק במתקנים ייעודיים, במסגרות מוגדרות ובפיקוח מדריך צמוד. יש לעודד את הילדים לבצע פעילויות גופניות בטוחות יותר כגון ריצה, הליכה, שחיה, רכיבה על אופניים, או משחק ספורט קבוצתי.

נייר העמדה מסביר את מנגנוני וסוגי פגיעת הילדים בעת שימוש בטרמפולינה ואת אמצעי הזהירות שיש לנקוט לפני ובעת שימוש בה כדי למנוע את הפגיעות.

לחוברת המלאה
 


מהדורת 2016

האפליקציה של הר"י

האפליקציה שנותנת מענה לצורכי הרופאים והמטופלים

רוצה לדעת מה יש באפליקציה? לחץ/י
הזן/י מספר נייד ותקבל/י הודעת סמס עם קישור להורדת האפליקציה:
הבהרה משפטית: כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי או משפטי. אין הר"י אחראית לתוכן המתפרסם באתר זה ולכל נזק שעלול להיגרם. כל הזכויות על המידע באתר שייכות להסתדרות הרפואית בישראל.
מדיניות פרטיות   תנאי שימוש

כתובתנו: ז'בוטינסקי 35 רמת גן, בניין התאומים 2 קומות 10-11, ת.ד. 3566, מיקוד 5213604. טלפון: 03-6100444, פקס: 03-5753303