מהדורת ינואר 2016

חדשות הר"י

ביום 5.1.2016 התקיים בפעם השנייה ביוזמת הר"י - יום הבריאות בכנסת

ביום 5.1.2016 התקיים זו הפעם השנייה ביוזמת הר"י יום הבריאות בכנסת. במסגרת יום זה עשרות רופאים ורופאות, חברי ההסתדרות הרפואית, סטודנטים, חברי ארגוני חולים ואורחים אחרים הגיעו מרחבי הארץ להשתתף בדיונים השונים בוועדות ובשדולת הבריאות. מטרת יום הבריאות היא להעלות את המודעות לנושא הבריאות בכלל ולרפואה מונעת בפרט.

בדיון המרכזי שפתח את יום הבריאות בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ אלי אלאלוף נדון הנושא: ניתוק מעגל הקסמים שבין העוני לחולי. בדיון זה אמר ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר הר"י, כי יש לגבש תוכנית לאומית לניתוק מעגל הקסמים בין העוני לחולי, וכי יש לגבש סל בריאות לאנשים עניים לפי מבחני הכנסה מקובלים בישראל.

לצד זאת, התקיימו בוועדות הכנסת דיונים נוספים בתחום הבריאות. הוועדה לביקורת המדינה דנה בבעיית העומס במלר"דים (חדרי המיון) ובצורך לשפר את פעולתם. בוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי התקיים ביוזמת הר"י ושדולת הנשים דיון בנושא "מערכת הבריאות והרפואה המגדרית". במקביל, התקיים בכנסת כנס בנושא מודעות לבריאות האישה תחת הכותרת "פריון, היריון, לידה ובריאות האישה". את הכנס יזמו חברי הכנסת איילת נחמיאס ורבין, שולי מועלם-רפאלי ואחמד טיבי, בשיתוף ההסתדרות הרפואית.

בהמשך היום נערך כינוס משותף לשדולה לשוויון בבריאות בראשות חברי הכנסת יחיאל (חיליק) בר ואילן גילאון והשדולה לבריאות ציבורית בראשות חברי הכנסת יעל גרמן ודב חנין. נושא השדולה היה הזכות לנגישות לבריאות בפריפריה. יו"ר השדולה, ח"כ חיליק בר, אמר כי: "המשימה המשותפת של כלל הגורמים היא להטמיע את החשיבה ומתן העדיפות לפריפריה בכל תהליכי העבודה. אין זה ראוי שהתמיכה בפריפריה תהיה רק מס שפתיים. היא צריכה להיות מתורגמת להקצאת משאבים קבועה לטובת כלל התושבים, ואם נדרשת חקיקה – אז נפעל גם בחקיקה".

ביום הבריאות בכנסת היה ביטוי נרחב להחלטת ההסתדרות הרפואית בשיתוף האיגודים המדעיים של הר"י לשים דגש על אבחון מוקדם. הר"י הקימה מתחם של תאי בדיקות בקומת הסיעות בכנסת שבה נציגי האיגודים והחברות ערכו בדיקות לאבחון מצבים נסתרים ומתן המלצות לשמירה על הבריאות. הבדיקות הוצעו לכל באי המשכן, עובדות ועובדי המשכן, חברי וחברות כנסת ויועציהם. עשרות חברי כנסת הגיעו להיבדק ולנהל עם הרופאים מגע בלתי אמצעי.  לצפייה בסרטון